Reuters izvještava da je Lumen službeno započeo proces prodaje za svoje operacije potrošačkih vlakana s investicijskim bankarima u Goldman Sachsu u dogovoru koji bi mogao vrijediti između 6 i 9 milijardi dolara. Lumenove dionice su blago porasle na vijestima.
U odvojeni Bloombergov izvještaj, globalna kompanija za upravljanje alternativnom imovinom TPG je u “naprednim pregovorima” da kupi optički biznis operatera mobilnih tornjeva Crown Castle za oko 8 milijardi dolara. Dionice u Crown Castleu su u stalnom padu ove sedmice.
Razvoj događaja ukazuje na to da je tempo spajanja i akvizicija optičkih vlakana u SAD-u nastavlja ubrzavati. U samo proteklih nekoliko mjeseci Verizon je ponudio 20 milijardi dolara za Frontier, T-Mobile je formirao zajednička ulaganja sa Lumos i Metronet, a kanadski BCE je postigao dogovor da kupuju Ziply Fiber.
Ali i transakcije Lumen i Crown Castle suočavaju se s poteškoćama.
Na primjer, analitičari u MoffettNathansonu su primijetili da je samo 19% Lumenovog “masovnog tržišta” žičane mreže nadograđeno na optička vlakna, u poređenju sa 49% u Frontieru i 65% u Ziplyju. “To uvodi rizik izvršenja i veliki teret kapitalnih ulaganja”, napisali su analitičari u nedavnom izvještaju.
Dužnosnici Lumena mjesecima su bili Diskusija mogućnost rasterećenja odjela za masovna tržišta kompanije, bilo kroz prodaju, zajedničko ulaganje ili drugu transakciju. Lumenovo poslovanje na masovnim tržištima sadržavalo je 2,6 miliona rezidencijalnih i malih poslovnih korisnika na kraju trećeg kvartala 2024. godine. Otprilike 1 milion tih kupaca bilo je na optičkim vezama; Ostali su bili na bakrenoj mreži operatera.
Što se tiče Crown Castlea, kompanija Prvi početak “strateški pregled” svog poslovanja s optičkim vlaknima krajem 2023. godine. Taj napor uključuje i prodaju svojih operacija malih ćelija. Zajedno, dva biznisa su procijenjena na 15 milijardi dolara.
Ali, prema Bloombergu, TPG samo provodi operacije vlakana Crown Castlea.
TPG nije stranac u telekomunikacijskom i medijskom biznisu. Firma trenutno radi na zatvaranju svoje akvizicije AT&T-ovog 70% udjela u DirecTV-u.