Danci najviše koriste društvene mreže u EU

danci-najvise-koriste-drustvene-mreze-u-eu

Društvene mreže posljednjih godina imaju sve veći uticaj na naš svakodnevni život. Ljudi koji učestvuju u kreiranju korisničkog profila, postavljanju poruka ili drugim akcijama na mrežama kao što su Facebook, X, Instagram, Snapchat, TikTok, su u prosjeku činili 59 odsto populacije Evropske unije.

Kada je riječ o procentu pojedinaca iz EU koji su učestvovali na društvenim mrežama, Danska je zemlja koja je prijavila najveći udIo sa 91 posto, a slijede Kipar (83 posto) i Mađarska (81 posto).

Najmanje procentualno učešće na društvenim mrežama imale su Francuska (44 procenta), Njemačka (49 odsto) i Italija (53 posto).

Najniži udio u korišćenju društvenih mreža u EU uglavnom u Francuskoj i Njemačkoj.

U 224 od 273 regiona EU, učešće na društvenim mrežama je bilo iznad 50 procenata. Najveći udio registrovan je u šest danskih regiona: Midtjilland (93 posto), Hovedstaden (region glavnog grada) (92 posto), Siddanmark (90 posto), Nordjilland i Sjælland (oba 89 posto).

Drugi regioni EU takođe su prijavili visok udio korišćenja interneta za društvene medije, kao što su tri mađarska regiona Budimpešta (86 posto), Kozep-Magiarorszag (85 posto), Pešta (84 procenta), kao i Flevoland (84 odsto) u Holandiji.

Najniži udio u korišćenju društvenih mreža u EU podjednako i ispod 40 posto zabilježeni su uglavnom u Francuskoj i Njemačkoj.

U Francuskoj su to bili Gvajana (22 posto), Martinik (29 posto), Gvadalup (30 procenata), Bretanja (38 posto), Gornja Normandija (39 posto) i Burgonja (40 posto).

U Njemačkoj su to bili regioni Sachsen-Anhalt (35 posto), Brandenburg (36 odsto), Thuringen (38 posto) i Mecklenburg-Vorpommern (40 posto).

Kada je riječ o Srbiji podaci agencije Pioniri iz 2022. godine pokazuju da je procenat korisnika interneta koji su prisutni na društvenim mrežama, godinama iznad 90 posto. Iako im stariji od 55 i dalje pomalo odolijevaju, najveći rast ostvaren je upravo među ovom uzrasnom grupom (55-64 godina).

Viber i SMS omiljena su sredstva komunikacije u Srbiji. Ipak, detaljnija analiza rezultata po uzrasnim grupama otkriva da se ovih “tradicionalnih” vidova dopisivanja drže stariji korisnici, dok njihova upotreba kod mlađih opada i to u korist komunikacije na Instagramu, WhatsApp-u, Telegramu, a sve više i na Discordu.

Prema podacima istog istraživanja u Srbiji korisnici društvenih mreža provode između jednog i tri sata dnevno na ovim socijalnim platformama.

Najveći procenat ispitanika ima utisak da Facebook-u, Instagramu i TikTok-u posveti po najviše pola sata dnevno. Ono što je interesantno je da oni koji imaju između 18 i 24 godine, značajno češće nego ostali ispitanici, izveštavaju da ne koriste Facebook svakog dana. 


poslovnenovine.ba

DVB Portal

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.

View more
Accept
Scroll to Top