Seagateov Game Drive M.2 SSD za PS5 je FireCuda 530 sa standardnim hladnjakom koji je isto tako kompatibilan sa PS5 konzolom, koji koristi pouzdan i učinkovit dizajn i kao takav, može se pohvaliti vrlo dobrim performansama.
Seagate Game Drive M.2 SSD za PS5 ili Game Drive dostupan je u kapacitetima od 1, 2 i 4 TB. Mislimo da je 2TB najbolja ponuda u nizu i da je u svakom slučaju optimum kapaciteta i cijene. Ovaj disk može doseći do 7300 MB/s / 6900 MB/s za sekvencijalno čitanje i pisanje i do 1000K / 1000K slučajno čitanje i pisanje IOPS. Seagate podržava disk s 5-godišnjim jamstvom. Službeno, pogon podržava 1275 TB zapisa po TB kapacitetu. Ovo odgovara Seagateovim FireCuda 530 i Lightsaber Firecuda, što nije iznenađujuće s obzirom da svi imaju isti hardver.
Neki drugi pogoni s ovim kontrolerom također imaju visoke TBW ocjene, podsjećajući nas na starije pogone temeljene na E12 i E16 poput FireCuda 510 i 520 koji su se isticali visokom izdržljivošću. Brojke na Game Driveu iznose 0,70 pisanja na dan, što je više od standardnih 0,33 za TLC i 0,22 za poboljšani QLC, potonji za HP FX700. Ovo je daleko veća izdržljivost pisanja nego što vam je s pravom potrebno, posebno za PS5 disk, ali je svejedno vrijedno istaknuti.
Softverske mogućnosti
Seagate ima nekoliko aplikacija dostupnih za preuzimanje na svojoj web stranici, ali Game Drive vjerojatno ne treba nijednu od njih ako se nalazi u PS5. Ipak, Seagate nudi Paragon Driver za kombinaciju macOS i Windows podrške za pohranu, DiscWizard za slike, SeaTools za razne funkcije i Toolkit za sigurnosne kopije. Dok FireCuda 530 i Lightsaber FireCuda spominju Seagateovu trogodišnju uslugu oporavka podataka, čini se da Game Driveu nedostaje ta podrška, što ima smisla za pogon koji ne bi trebao ugostiti kritične podatke.
Pogled izbliza
Game Drive koristi isti hladnjak koji je dostupan kao opcija na FireCudi 530, iako s plavom prugom umjesto narančastom. Ovaj hladnjak se pokazao učinkovitim u sprječavanju pregrijavanja i usporavanja pogona. Uklapa se u PlayStation 5 i isplati se koristiti. Stražnja strana ima naljepnicu sa specifikacijama pogona, uključujući snagu. 3,3 V na 2,4 A je oko 8 W, iako je 4TB prema podatkovnoj tablici ocijenjeno za prosječno 8,6 W. Ovo odgovara 530 i Lightsaberu, a sva tri pogona imaju isti root firmware, tako da imamo dobru ideju o tome koliko će dobro raditi. Termalno sučelje je adekvatno, ali nije besprijekorno. Pod oznakom vidimo tipičnu Micron 176-Layer TLC 3D NAND memoriju, koja se pokazala nevjerojatno popularnom, s nekoliko nedostataka. Noviji, 232-slojni TLC najčešći je na Gen 5 SSD-ovima, ali pokazao je dobre karakteristike na Crucial T500 i Micron 3500. Međutim, kada je riječ o gaming pogonu Gen 4, 176-Layer je i više nego dovoljno dobar.
Tu je i kontroler Phison E18 i toliko željeni DRAM cache. U ovom slučaju, Game Drive koristi SK hynix H5AN8G6NDJR-XNC DDR4. 8G6 pomaže u označavanju 8Gb ili 1GB DRAM u 16-bitnoj konfiguraciji. DRAM ipak nije striktno neophodan za pogon za igre. Što se tiče kontrolera, on je u nekim aspektima istisnut od strane E25 na T500 i 3500 SSD-ovima. T500 je već postao popularan pogon, dijelom zbog svoje energetske učinkovitosti. Neka od ovih poboljšanja potječu od fleš memorije, neka od LPDDR4 preko DDR4, a mnogo od kontrolera. E25 ima samo dvije primarne jezgre u odnosu na tri E18, a one također rade na nižoj brzini takta. Dizajn je bliži E12 i E16, iako su ovi stariji kontroleri u 28nm procesu.
Jednojezgreni dizajni poput E21T i E27T imaju veće taktove kako bi nadoknadili nedostatak dodatnih jezgri, a također uklanjaju DRAM. E25 se također može izvući s nižim brzinama takta od E18 jer ima četiri kanala. To omogućuje učinkovitiji rad pogona, iako je razlika mala. Upravo zbog toga smo prethodno usporedili 3500 s pogonima Kioxia Exceria. Potonji može koristiti E12C koji je četverokanalna smanjena verzija osmerokanalnog E12 kontrolera.
Ako pogledamo brzinu takta E12C i konfiguraciju s dvije primarne jezgre, vidimo nešto vrlo slično E25, pri čemu je potonji na 12nm, ali s puno većom brzinom sabirnice. To pomaže da T500 postane vrlo privlačan pogon za PS5, ali mu trenutno nedostaje 4TB opcija Game Drivema i ne dostiže razine učinkovitosti koje je moguće s pogonima bez DRAM-a kao što je Lexar NM790. Phisonov nadolazeći E27T također bi trebao biti vrlo učinkovit.
Usporedba sa sličnim proizvodima
Seagate Game Drive M.2 SSD za PS5, ili skraćeno Game Drive, ne bi imao veliku konkurenciju kada se njegov model tek pojavio. Međutim, danas postoji mnogo različitih pogona koji odlično rade na PS5. Ne može se reći da postoji konkurencija u pogledu PCIe 5.0 SSD-ova kao što je Gigabyte Aorus Gen5 12000, jer oni trenutno ne rade dobro sa PS5. Ne prijeti mu ni PCIe 3.0 SSDS-a kao što je Samsung 980, budući da PS5 zahtijeva osnovnu razinu performansi.
Smatramo da su dva najbolja stolna SSD-a Solidigm P44 Pro ili sličan SK hynix Platinum P41 i WD Black SN850X. Vrhunski Samsung 980 Pro pokazuje polako svoje godine, ali može biti dobra kupovina ako tražite nižu cijenu po GB. Najizravniji konkurenti Game Drivea imaju isti hardver, a predstavljaju ga Sabrent Rocket 4 Plus-G i PNY XLR8 CS3140. Prvo ima više smisla za računalo za igranje sa sustavom Windows, budući da ima firmware optimiziran za DirectStorage.
Dok je SMI bio izvrstan u pogledu SSD kontrolera za Gen 3, Gen 4 SM2264 djeluje kao pomalo zakašnjenje. Radi dovoljno dobro, ali ne ostavlja poseban dojam. Značajniji konkurent bio bi MAP1602, jer je uparen s YMTC TLC-om koji je bio vrlo pristupačan na točki od 4TB, ako je maksimalna pohrana vaš cilj.
3DMark Benchmark za memoriju
Osmišljen za igrače, 3DMark mjerilo pohrane usredotočeno je na performanse igranja u stvarnom svijetu. Svaki slijed mjerenja naglašava pohranu na temelju aktivnosti igranja uključujući učitavanje igara, spremanje napretka, instaliranje datoteka igre i snimanje video streamova igranja. Buduća mjerila za igranje uključivat će DirectStorage, a mi uključujemo detalje o tome gdje god je to moguće.
Game Drive je dobar, ali nije sjajan u 3DMarku. Na vrijeme učitavanja igre može utjecati u određenoj mjeri odabir diska, ali razlika na PS5 obično je iznimno mala. Jaz se može otvoriti za neke igre na računalu, ali rijetko je to dovoljno da bude važno. 250H i Legend 960, primjerice, razlikuju se samo po flash memoriju. BiCS5 na 250H daje osjetno sporije rezultate. Iako se ta memorija često ističe zbog svoje brzine na SN850X, jasno je da nije najbrža i uz to je i manje energetski učinkovita.
Testiranje prijenosa podataka na PS5
PlayStation 5 može imati jedan dodatni PCIe 4.0 ili brži SSD za dodatnu pohranu igara, uz neke zahtjeve. Modeli za lansiranje nisu mogli prihvatiti pogone od 8 TB, ali to je ograničenje u međuvremenu uklonjeno. Iako će svaki disk 4.0 raditi, Sony navodi da su diskovi koji mogu isporučiti najmanje 5500 MB/s sekvencijalnog čitanja optimalni. PS5 ne podržava značajku međuspremnika host memorije (HMB), ali pogoni bez DRAM-a i dalje će raditi.
U ovom testiranju, PCIe 5.0 SSD-ovi su radili nepravilno i ne bi se trebali koristiti u PS5, pogotovo jer bi mogli zahtijevati dodatno hlađenje. Više informacija potražite u našem članku o najboljim PS5 SSD-ovima. Naše testiranje koristi test interne pohrane PS5 i ručne testove čitanja/pisanja s više od 192 GB podataka iz i u internu pohranu. Prigušivanje je spriječeno gdje je to moguće kako bi se vidjelo kako svaki pogon radi u idealnim uvjetima.
Održiva izvedba pisanja i oporavak predmemorije
Službene specifikacije pisanja samo su dio predodžbi o performansama. Većina SSD-ova implementira predmemoriju pisanja, što je brzo područje (obično) pseudo-SLC programiranog flasha koji apsorbira dolazne podatke. Održane brzine pisanja mogu strahovito stradati nakon što se radno opterećenje prelije izvan predmemorije u “nativni” TLC ili QLC flash.
Koristili smo Iometer kako bismo opteretili SSD sekvencijalnim upisivanjem tijekom 15 minuta radi mjerenja veličinu predmemorije za pisanje i performanse nakon što je predmemorija zasićena. Pratili smo i oporavak predmemorije putem više nizova mirovanja. Ovaj proces pokazuje izvedbu pogona u različitim stanjima, kao i izvedbu pisanja u stabilnom stanju.
Game Drive od 1TB piše u pSLC prosječnom brzinom od malo iznad 5,9 GB/s za manje od 20 sekundi. Ova predmemorija ima oko 112 GB, što je dovoljno. Zatim prelazi u TLC način rada na oko 1,95 GB/s s odgovarajućim performansama u stabilnom stanju. Performanse se mogu održavati neko vrijeme, ali ako je pogon prisiljen sklopiti, pada na oko 940 MB/s s oporavkom u pozadini. Ovaj je rezultat prilično dobar za pogon od 1 TB i više je nego dovoljno snažan za bilo koje radno opterećenje PS5.
Potrošnja energije i temperatura
Neki SSD-ovi mogu trošiti wate energije u mirovanju, dok oni bolje prilagođeni gutljaju samo mili watte. Prosječna potrošnja energije radnog opterećenja i maksimalna potrošnja dva su druga aspekta potrošnje energije, ali izvedba po watu ili učinkovitost je važnija. Pogon može trošiti više energije tijekom bilo kojeg radnog opterećenja, ali brže izvršavanje zadatka omogućuje pogonu da brže padne u stanje mirovanja, što u konačnici štedi energiju.
Za bilježenje trenutne temperature ispitujemo primarni senzor pogona tijekom testiranja na temperaturi od 24 C. Game Drive je relativno učinkovit, ali zaostaje za nekim od boljih Gen 4 opcija. Također nije ni blizu MAP1602 bez DRAM-a na GM7. Lexar NM790 i Addlink A93 imaju slične rezultate i imaju opcije hladnjaka što ih čini jakim konkurentom Game Driveu, posebno na 4TB. Game Drive od 1 TB ocijenjen je za prosječno opterećenje od 6,3 W, 20-30 mW u PS3 male snage i <5 mW za L1.2 u mirovanju, prema podatkovnoj tablici. SMART očitanje samo je neznatno odmaknuto sa 6,4 W za opterećenje, ali očitana je da je naša maksimalna potrošnja energije niža od ove. Snaga mirovanja u sustavu s pravilnim upravljanjem energijom bit će znatno manja od one koju smo izmjerili. Hladnjak je više nego adekvatan. Prema SMART-u, stanja prigušenja su na 90°C i 95°C, ali vjerojatno je najbolje držati pogone ispod 80°C. Ovaj pogon nije dizajniran za prijenosna računala, ali će raditi na stolnom računalu i trebao bi ostati dovoljno hladan s priloženim hladnjakom.
Zaključak
Ako tražite solidan PS5 SSD, Seagateov Game Drive je dobar izbor. Možemo ga u potpunosti preporučiti, ali predlažemo da prije kupnje odlučite o kapacitetu. Možete odabrati standardni disk od 1 TB ako želite uštedjeti novac, no ako vam novac nije problem, dajte si oduška i kupite si disk od 2 ili 4 TB. Ako želite nešto pouzdano i fleksibilno, ovaj disk je sasvim dobar izbor.
Tehnička obilježja:
- Cijena: u hrvatskim trgovinama oko 194 eura, ovisno o kapacitetu
- Format: M.2 2280
- Sučelje/protokol: PCIe 4.0 x4 / NVMe 1.4 PCIe 4.0 x4 / NVMe 1.4 PCIe 4.0 x4 / NVMe 1.4
- Kontroler: Phison E18
- DRAM: DDR4
- Flash memorija: 176-slojni mikronski TLC
- Sekvencijalno čitanje: 7300 MB/s
- Sekvencijalno pisanje: 6.000- 6.900 MB/s
- Nasumično čitanje: 800K
- Nasumično pisanje: 1000K
- Sigurnost: N/A
- Izdržljivost: (TBW) 1275 TB 2550 TB 5100 TB
pcchip.hr