Mnogo je tvrtki sve češće guraju obilježja umjetne inteligencije u svoje alate, no Adobe to općenito ne radi. Njegove verzije Photoshopa, Illustratora i After Effectsa koje pokreću Adobe Firefly bile su uspješne. Osim toga, veliki broj korisnika koristi mogućnosti umjetne inteligencije u softveru poput Photoshopa na gotovo svakodnevnoj osnovi. Sve do nedavno za dva programa tvrtke Adobe nedostajala su obilježja umjetne inteligencije: Acrobat i Reader. Po novome i to će se promijeniti.
Adobe je nedavno u korištenje pustio svoj novi pomoćnik s mogućnostima umjetne inteligencije, koji je zasad spreman u beta verziji. Radi se o alatu koji služi za komunikaciju i kojeg pokreće umjetna inteligencija. Alat je integriran u alate Reader i Acrobat.
O čemu se radi?
Trenutno, ovaj alat generira sažetke, uvide i odgovore na pitanja iz dugih dokumenata, povećavajući tako produktivnost i olakšavajući dijeljenje informacija. U osnovi, možete ga zamisliti kao pomoćnika koji koristi umjetnu inteligenciju i koji može čitati vaše PDF dokumente te tako pomoći vama u boljem razumijevanju istih. Ako ste ikada pokušavali stavljati sadržaj PDF dokumenta u Chat GPT i ako ste pokušavali navesti Chat GPT da vam da odgovore na ono što ste mu servirali, ovaj AI alat trebao bi bolje obavljati ovakve stvari.
Prema Abhigyanu Modiju, višem potpredsjedniku u Document Cloudu, cilj je poboljšati iskustvo s korištenjem dokumenata, pretvaranjem PDF sadržaja u djelotvoran materijal profesionalnog izgleda. Početne mogućnosti dostupne su korisnicima programa Acrobat Individual, Pro i Teams, dok integracija Readera dolazi vrlo uskoro. Korisnici mogu komunicirati s pomoćnikom umjetne inteligencije putem sučelja za razgovor i mogu primati generativne sažetke i citate.
Adobe naglašava sigurnost i privatnost kod zaštite podataka, uvjeravajući korisnike da se nijedan sadržaj dokumenta ne pohranjuje niti koristi za obuku pomoćnika koji koristi AI, bez prethodnog pristanka. Osim PDF-ova, AI Assistant može raditi i s raznim formatima dokumenata, iako ćete ga vjerojatno koristiti za PDF-ove 95% vremena. Alat je očito razvijen u skladu s Adobeovim etičkim procesima umjetne inteligencije.
Adobe također predviđa daljnja poboljšanja svog ”AI Assistant-a”, uključujući mogućnost pružanja uvida u više dokumenata, autorstvo i uređivanje pomoću umjetne inteligencije, kreativno stvaranje dokumenata i poboljšanu suradnju. Iako je početna beta verzija prilično korisna, ona je samo demo verzija onoga što dolazi u sljedećih nekoliko mjeseci i godina, pod uvjetom da Adobe nastavi raditi na funkcionalnosti svog modela umjetne inteligencije.
Piše: D.M.
pcchip.hr