Globalno udruženje satelitskih operatera (GSOA) objavilo je svoj Kodeks ponašanja o održivosti svemira, pozivajući operatere da primene odgovorne prakse koje ublažavaju rizik od sudara u orbiti, minimiziraju pretnju od ostataka koji se ne mogu pratiti, štite ljude u svemiru i ograničavaju efekte na optičku astronomiju.
Satelitske komunikacione usluge pružaju suštinsku povezanost koja dopunjuje zemaljske mreže i doprinosi pružanju univerzalne usluge i pokrivenosti. Satelitska povezanost može značajno pomoći u smanjenju današnje digitalne podjele, jer će se broj korisnika satelitskog širokopojasnog pristupa udvostručiti na najmanje 500 miliona ljudi do 2030. godine.
“Sateliti u svim orbitama pružaju vitalnu satelitsku povezanost i širokopojasne usluge visoke propusnosti. Iako nude velika obećanja u premošćavanju digitalnog jaza, oni moraju biti pokrenuti, raspoređeni, upravljani i odloženi na odgovoran način,” rekla je Isabelle Mauro, generalna direktorka GSOA.
GSOA – globalna industrijska organizacija koja predstavlja preko 70 članova, sa satelitskim operaterima u svim orbitama, lanserima, dobavljačima i partnerima – preuzima vodeću ulogu u rješavanju globalnih izazova, iskorištavanju prilika i pružanju jedinstvenog glasa za satelitsku industriju.
“Satelitska industrija se pokazala vitalnom za pomoć u premošćavanju digitalne podele i povezivanju nepovezanih, bilo da su na kopnu, moru ili u vazduhu. Ove vitalne usluge zavise od zaštite i očuvanja pristupa svemiru,” rekao je predsednik GSOA Den Goldberg, izvršni direktor Telesat korporacije. “Razvoj i odobravanje Kodeksa ponašanja na nivou cele industrije važan je korak u identifikovanju najboljih praksi i ublažavanja radi očuvanja pristupa svemiru za buduće generacije.”
“Kako satelitska industrija nastavlja da raste i očekuje se da će doneti društveno-ekonomske koristi vredne više od 250 milijardi dolara na globalnom nivou, važno je da industrija radi zajedno na primeni ključnih praksi održivosti koje omogućavaju svetu da nastavi da koristi satelite,” rekao je potpredsednik GSOA Ali Alhashemi, izvršni direktor Yahsat-a.
Eva Berneke, potpredsjednica GSOA-e, izvršna direktorica Eutelsat grupe, rekla je: “Kodeks ponašanja je značajan prvi korak u očuvanju svemirskih resursa. GSOA će nastaviti da analizira dodatna pitanja i napreduje u svom radu i naporima u ovoj važnoj oblasti.”
Kodeks ponašanja podržava i preporučuje operaterima da se pridržavaju praksi u četiri oblasti održivosti prostora:
- Smanjenje rizika od sudara u orbiti: Operateri treba da preduzmu sve razumne korake da podele informacije sa drugim operaterima o ostacima koji se mogu pratiti, a koje su možda generisali tokom rada svoje svemirske letelice.
- Minimizirati prijetnju od nehrđajućeg čelika: Operateri bi trebali poduzeti korake u dizajnu, lansiranju, podizanju orbite, operativnim i deorbitnim fazama misije letjelice – kako bi osigurali da njihovi sateliti ne postanu krhotine.
- Očuvanje ljudskog života u kosmosu: Ljudski život treba da bude zaštićen, a operateri treba da obezbede da astronauti ne budu izloženi riziku.
- Ograničavanje uticaja na optičku astronomiju Operateri i astronomi bi trebalo da rade zajedno kako bi smanjili negativne uticaje na zemaljsku optičku astronomiju, istovremeno dozvoljavajući posmatranje na optičkim talasnim dužinama i osiguravajući isporuku satelitskih usluga.