Smanjenje troškova lansiranja satelita i nižih kapitalnih izdataka omogućilo je nekoliko novih malih satelitskih (SmallSat) operatera (kao što su Swarm Technologies, Kepler, FOSSA Systems, Sateliot, Lacuna Space, HEAD Aerospace Group i Totum Labs) da uđu na tržište satelita Internet-of-Things (IoT) sa jeftinom i niskoenergetskom ponudom satelitskog povezivanja. Ovi novi entiteti nastoje da izazovu tradicionalne satelitske IoT nosioce, uključujući Inmarsat, Iridium, ORBCOMM i Globalstar, kako bi pružili isplativije rešenje za krajnje korisnike.
Prema tehnološkoj obaveštajnoj kompaniji ABI Research, ukupne satelitske IoT veze će se povećati sa 10,4 miliona u 2022. na 27 miliona u 2030. godini (sa CAGR od 12,7 odsto), sa prihodom od satelitske IoT veze koji će porasti sa 2,2 milijarde dolara na 7,8 milijardi dolara u istom periodu (uz CAGR od 16,6 odsto).
“Tehnologija raketa za višekratnu upotrebu smanjila je troškove lansiranja satelita u orbitu, sa istaknutim igračima kao što su SpaceX i njegove rakete Falcon. Očekuje se da će povećana konkurencija u industriji usluga lansiranja svemira iz Kine, na primer, dodatno smanjiti troškove lansiranja,” rekao je Matijas Foo, industrijski analitičar u ABI Researchu. Pored toga, CubeSat tehnologija je takođe omogućila brzu i jeftinu implementaciju novih LEO satelita jer se mogu brzo graditi sa standardnim off-the-shelf komponentama.
Očekuje se da će aplikacije za upravljanje flotom i praćenje zasnovano na uslovima (CBM), kao što su slučajevi poljoprivrede, komunalnih usluga i monitoringa životne sredine, videti visoke stope rasta. Pomorski brodovi i avioni često se kreću van domašaja zemaljskih ćelijskih mreža, dok se poljoprivredna zemljišta, cevovodi/infrastruktura komunalne mreže i uređaji za praćenje životne sredine često nalaze u udaljenim područjima bez pouzdane kopnene ćelijske povezanosti. “Kao takva, satelitska povezanost se posmatra kao pogodna opcija za povećanje postojećih zemaljskih IoT rešenja za ove slučajeve upotrebe,” istakao je Foo. Neka značajna partnerstva uključuju sporazum između Shella i Hibera o satelitskom rješenju za praćenje naftnih bušotina i rješenje za praćenje infrastrukture Wyld Networks koje je predviđeno za bliskoistočnog vodoprivrednog pružatelja.
Pored toga, može se primetiti da tradicionalni igrači zemaljske mreže sve više traže satelite kako bi dopunili svoju ponudu zemaljskih IoT usluga. Ranije ove godine, Deutsche Telekom je najavio partnerstvo sa Intelsat-om i Skylo-om kako bi obezbedio globalnu povezanost za IoT uređaje. Istovremeno, Telefónica se takođe udružila sa kompanijom Sateliot kako bi testirala besprekornu povezanost za IoT uređaje u zemaljskim i satelitskim mrežama.
“Čini se da su strateški savezi preferirani način poslovanja, uz najavu nekoliko partnerstava između satelitskih operatera i provajdera satelitskih IoT rešenja i između satelitskih operatera i tradicionalnih zemaljskih mrežnih operatera. U budućnosti se očekuje još mnogo partnerstava i saradnje širom satelitskog IoT ekosistema,” zaključuje Džejk Saunders, potpredsednik azijsko-pacifičkog regiona i direktor istraživanja za ABI Research.