Cosmote, podružnica grčkog OTE-a, sudjeluje u evropskom istraživačkom projektu 6G-Sandbox za dizajn i implementaciju eksperimentalnih mreža i realizaciju testova na tehnologijama 6. generacije.
U kontekstu projekta, probne mreže se implementiraju u Atini (Grčka), Berlinu (Njemačka), Malagi (Španija) i Ouluu (Finska). Ove mreže kombinuju digitalnu i fizičku infrastrukturu i potpuno su prilagodljive, nudeći mogućnosti automatizovanog eksperimentisanja kroz lanac pružanja 6G usluga, iz perspektive usluga za krajnje korisnike, kao i kontrole i upravljanja mrežom.
Dodatno, u kontekstu projekta, potpisan je memorandum o razumijevanju (MoU) sa Evropskom svemirskom agencijom (ESA) za međusobno povezivanje 6G-Sandbox infrastrukture sa ESA-inim 5G i 6G čvorištima, s ciljem integracije satelita u 5G zemaljske mreže i buduće 6G tehnologije.
George Tsonis, izvršni direktor za planiranje i devops mreže OTE Grupe, izjavio je: „U Cosmoteu sistematski promovišemo istraživanje i inovacije, pokrivajući širok spektar najsavremenijih tehnologija od najranijih faza njihovog razvoja. Učešćem u evropskom istraživačkom projektu 6G-SANDBOX, mi testiramo – u našim pogonima – tehnologije budućnosti od kojih se očekuje da će osigurati višestruku korist za telekomunikacije, privredu i društvo”.
Kao projektni partner, Cosmote razvija 6G eksperimentalnu infrastrukturu Atine koja radi pod nadzorom Nacionalnog centra za naučna istraživanja (NCSR) ‘Demokritos’, a uključena je u definisanje tehničkih specifikacija, opisivanje arhitekture, procjenu korisničkih zahtjeva i poslovne modele i implementaciju testova za odabrane slučajeve upotrebe. Istovremeno, doprinosi širenju i korištenju rezultata projekta.
Projekat sufinansira Evropska komisija (EK) kroz okvir Horizon Europe i pod pokroviteljstvom je Zajedničkog preduzeća za pametne mreže i usluge (SNS JU), koje je osnovala EU kako bi osigurala liderstvo Evrope u 5G i 6G tehnologije.
Osamnaest organizacija učestvuje u projektu, koji koordinira Keysight Technologies Belgija i koji ukupno traje tri godine.