Samsung Galaxy A35 5G: još jedan vrlo potentan ”mid-ranger”!

samsung-galaxy-a35-5g:-jos-jedan-vrlo-potentan-”mid-ranger”!


Uz svoj Galaxy A55, Samsung je ove godine, što se svojih pametnih telefona srednjeg razreda, na tržište izbacio cijeli niz pametnih telefona. No, za hrvatsko tržište najzanimljiviji su svakako, uz već spomenuti Galaxy A55, Galaxy A15 i Galaxy A35 5G.

Galaxy A35 5G je uređaju koji se nalazi u zlatnoj sredini, između najboljeg i najkvalitetnijeg u srednjem razredu, Galaxya A55 i uređaja ulazne razine, koji je bez obzira na to donio ipak neka vrlo zanimljiva rješenja i iznenađenja, Galaxy A15.

Što je ono po čemu se ističe Galaxy A35? Zašto se isplati kupiti ovaj uređaj i što je ono što bi vas, kao standardnog korisnika, moglo najviše privući kod ovog pametnog telefona? Odgovore na ova pitanja saznat ćete u recenziji koja slijedi u nastavku.

Galaxy A35 5G: Dizajn i izgled

Po prvi put u seriju Galaxy A30 uređaja (koja počinje od Galaxyja A30 koji je na tržište izašao 2019. godine i koja završava s Galaxyjem A35), Samsung je uključio poleđinu od stakla, što znači da uređaj nije cijeli izrađen od polikarbonata kao što je bio slučaj do ove godine. Ovo definitivno dodaje još veći ”premium” dojam na Galaxy A35 5G, što se itekako vidi ako se ovaj uređaj usporedi s proteklim generacijama. Uz to, staklo je gušće od plastike, što znači da je A35 veće mase u odnosu na A34 5G.

Okvir telefona i dalje je izrađen od polikarbonata, ali to se gotovo i ne vidi, pogotovo ne na prvi pogled. Kada ga i uzmete u ruku nećete imati dojam kao da se radi o nekom cjenovno pristupačnom pametnom telefonu, jer Galaxy A35 5G niti izgleda kao neki cjenovno pristupačan niti ostavlja takav dojam, što je naravno veliki plus, pogotovo ako vam je izgled jako bitan kod kupovine pametnog telefona.

Kad smo kod okvira, ne može se isključiti nova izbočina na desnoj strani na kojoj su smještene tipke za glasnoću i uključivanje uređaja. S obzirom na neke od rendera, koji su se pojavili na internetu prije službenog izdanja, postojala je određena zabrinutost zbog toga hoće li te tipke previše stršiti, no ono što je dobro jest što ne strše puno i kao kod Galaxyja A55, više pomažu nego što odmažu.

Što se tiče veličine, one se nisu promijenile u odnosu na prošlogodišnje, što znači da je uređaj dimenzija 161,7 x 78,0 x 8,2 mm. Oblik telefona je ravan sa svih strana, zakrivljenih rubova, te tri izbočene kamere otraga, koje po mom mišljenju ne strše previše. Sve u svemu, što se izgleda i dojma tiče, Galaxy A35 5G dosta je sličan Galaxyju S24, što je uobičajeno za ovakve telefone, budući da Samsung želi da svi njegovi pametni telefoni ulazne i srednje razine budu izgledom što je moguće sličniji vodećoj seriji.

 

Galaxy A35 5G: Zaslon i prikaz

Kvaliteta zaslona, a samim time i prikaza slike u posljednjih se nekoliko godina uvelike popravila, čak i kod pametnih telefona srednjeg razreda, kakav je i Galaxy A35 5G. Znamo da Samsung proizvodi neke od najboljih, ako ne i najbolje zaslone za pametne telefone na tržištu. Ovaj uređaj može se pohvaliti jako dobrim zaslonom, koji je, što se rezolucije i kvalitete prikaza slike, jako blizu onome što se može vidjeti na Galaxyju A55.

Galaxy A35 5G donosi nam odličan Super AMOLED zaslon, dijagonale 6.6 inča, rezolucije Full HD+ ili 1080 x 2340. Naravno to znači da su zaslon i kvaliteta prikaza slike jedni od najjačih aduta ovog pametnog telefona. Ako ste jedan od korisnika koji prije kupovine uređaja najprije analizira kvalitetu zaslona, znajte da ćete s ovim zaslonom biti itekako zadovoljni. Iako je zaslon dosta sličan onome što smo vidjeli na prošlogodišnjem A34 modelu, postoje neke vrlo osjetne razlike, koje dodatno doprinose još većoj kvaliteti prikaza slike i sveopćem iskustvu korištenja.

Prvo, sada postoji varijabilna brzina osvježavanja. To znači da uređaj može sam smanjiti razinu osvježavanja, sa na primjer 120 Hz na 60 Hz, kako bi uštedio energiju baterije. Drugo veliko poboljšanje zaslona odnosi se na Gorilla Glass Victus+. Radi se o poboljšanoj zaštiti za zaslon, koja bi trebala biti znatno otpornija na ogrebotine i padove u usporedbi s Gorilla Glass 5 zaštitom, koja se nalazi na A34 modelu. Zna se da razina osvježenja zaslona od 120 Hz dodatno doprinosi sveukupnoj fluidnosti korištenja uređaja i pregledavanja sadržaja.

Nadalje, zahvaljujući vrlo tankim rubovima zaslona s ravnomjernim razmakom na vrhu i dnu, iako cjenovno pristupačniji telefoni obično imaju šire rubove na donjoj strani, ovo dodatno doprinosi kvaliteti izgleda zaslona i doprinosi onom ”premium” segmentu. Osim toga, činjenica koja govori da jedan uređaj od 450 eura koristi razinu osvježavanja od 120 Hz, dok jedan standardni iPhone 15 uređaj i dalje dolazi s razinom osvježavanja od 60 Hz.

Iako je zaslon jako dobar i zaslužuje pohvale, segment s kojim ne mogu reći da sam zadovoljan odnosi se na čitač otisaka prstiju na Galaxyju A35, koji je ugrađen u njegov zaslon. Radi se o optičkom skeneru otiska prsta, koji nije baš najbrži na tržištu. Telefonu treba dobra sekunda do sekunda i pol kako bi se otključao nakon što stavite prst na zaslon, što je minus, čak i bez obzira na to što se ipak radi o cjenovno pristupačnom pametnom telefonu. A35 5G kao mogućnost ima i prepoznavanje lica, koja je brža za otprilike pola sekunde.

 

Galaxy A35 5G: Softver

Samsung je na Galaxy A35 5G instalirao Googleov operativni sustav Android 14, uz vlastito sučelje One UI 6.1. Ovo će vam pružiti jedno od najljepših Android iskustava s vrlo bogatim brojem obilježja. Uređaj će osim toga dobivati sigurnosna ažuriranja pet godina, ali će osim toga imati pravo i na četiri nova velika ažuriranja samog operativnog sustava, što je naravno odlična stvar.

Galaxy A35 5G dolazi s određenim brojem unaprijed instaliranih aplikacija, koje se ipak mogu deinstalirati. Samsungov One UI 6.1 dobro je uglađen i ugodan za korištenje. Postoje korisne mogućnosti, kao što su widgeti za zaključani zaslon koji mogu omogućiti jednostavan pristup informacijama, uz uvijek uključen zaslon koji ih čini još korisnijima. Tu su i neke prilagodbe za Android, kao što je opcija stiliziranja sustava vašeg A35 s paletom boja koja odgovara vašoj pozadini.

Tu su i neke prilično korisne pomoćne mogućnosti, kao što je Quick Share, što je jednostavan način za prijenos datoteka između Android uređaja i Windows računala i prijenosnih računala.

Galaxy A35 5G: Performanse

Samsung je u svoj Galaxy A35 5G stavio i novi sustav na čipu, uz nove mogućnosti memorije. Točnije, radi se o Exynosu 1380, koji je osmišljen na 5-nanometarskom procesu. Radi se o istom modelu sustava na čipu koji se nalazi na lanjskom Galaxy A54 pametnom telefonu. Iako se može reći da se radi o SoC-u koji je ”star” godinu dana, ne može se poreći da se radi o skoku u odnosu na Mediatekov Dimensity 1080, koji se nalazi na A34 modelu.

Što se grafičkih mogućnosti tiče, ne može se reći da je uređaj namijenjen za igranje igara, no to ne znači da nećete na primjer, moći odigrati koji sat Call of Duty Mobilea na njemu. Zahvaljujući vrlo potentnom sustavu na čipu to neće biti problem, iako će se pametni telefon umjereno zagrijati nakon otprilike 40-ak minuta igranja.

Što se radne memorije i memorije za pohranu tiče, Galaxy A35 nudi dva rješenja: 6 GB RAM i 128 GB ROM i 8 GB radne memorije plus 256 GB memorije za pohranu, plus podršku za microSD karticu.

 

Galaxy A35 5G: Kamere

Samsung je nadogradio glavnu kameru, koja i dalje rezolucije od 50 MP, ali sada ima drugačiji senzor, što jednostavno rezultira fotografijama i videozapisima bolje kvalitete. Ultra-širokokutna kamera od 8 MP i makro kamera od 5 MP ostaju nepromijenjene sa prošlogodišnjeg modela.

Ono što treba imati na umu jest to da, iako je glavna kamera od 50 MP, fotografije koje snima su postavljene na 12.5MP. To je zato što telefon koristi mogućnost ”pixel binninga” ili ”zbijanja točkica na fotografiji”, što u osnovi znači stvaranje većih točkica od manjih, gdje je glavna prednost hvatanje više svjetla. Postoji način rada od 50 MP ako želite koristiti punu rezoluciju glavne kamere, ali imajte na umu da će vam za adekvatnu kvalitetu fotografija za ovakvu rezoluciju trebati bolje osvjetljenje.

Što se tiče mogućnosti snimanja videozapisa, za razliku od skupljeg Galaxy A55 5G, Galaxy A35 5G ne može prelaziti između glavne i ultra-širokokutne kamere dok snima videozapise pri kvaliteti od 4K na 30 sličica po sekundi ili na 1080p u 60 sličica po sekundi. No, moguće je prijeći s jednog na drugi tijekom snimanja videozapisa rezolucije od 1080p na 30 sličica po sekundi.

Ne bih pretjerao ako bih rekao da je Galaxy A35 5G jedan od najboljih cjenovno pristupačnih pametnih telefona za fotografiranje. Razlog za ovo leži u njegovom sustavu kamera. Fotografije izgledaju čisto, bez pretjeranog izoštravanja. Boje su žive i živopisne, ali nisu prezasićene, što znači da je Samsung malo ublažio osjećaj prezasićenosti kod ovogodišnjih modela.

Ono što se više ističe i što je vjerojatno i jedna od najvažnijih nadogradnji u vezi mogućnosti kamera, je poboljšana HDR izvedba. Razina detalja u područjima sa sjenama daleko je viša, što doprinosi kvaliteti prikaza. Naravno, u ekstremnim situacijama, ultra-širokokutna kamera ne može parirati dinamičkom rasponu glavne, ali je i dalje impresivna za ovu cjenovnu kategoriju.

Izvedba kamere modela A35 5G pri slabom osvjetljenju nedvojbeno je najbolja u klasi. Detalja ima jako puno, redukcija šuma je napravljena na način da se očuva oštrina, a boje izgledaju dobro zastupljene. Portretni način također izgleda prilično dobro, dovoljno precizno izrezujući ljudski subjekt iz pozadine. Zamućena pozadina ipak je pomalo nerealna. Selfie kamera također radi prilično dobro, bez nekih nedostataka.

 

Baterija i vijek trajanja

U Samsungovoj višoj klasi poželjna je i baterija od 5000 mAh. Zahvaljujući procesorima koji štede energiju, baterija s ovakvim kapacitetom prolazi vrlo dobro i kod modela srednjeg razreda, kao što je Galaxy A35. No, ono što mi je žao i za što smatram da je jedan osjetan nedostatak kada se govori o bateriji, su mogućnosti punjenja. Baterija koja se nalazi na ovom uređaju podržava brzo punjenje samo do 25 W, što je za današnje pojmove dosta sporo.

Ipak, ako tražite telefon s dugim vijekom trajanja baterije, Galaxy A35 je dobar izbor. Testiranja su pokazala da baterija može izdržati čak i tajnost od dva dana, što je potvrdio PC Mark test. Unutar njega, telefon izdržao 13,5 sati uz simulirano korištenje.

 

Zaključna riječ

Ako razmišljate o kupovini pametnog telefona renomiranog proizvođača, ne želite baš kupovati uređaj tipa Galaxy A55, a želite solidan Android pametni telefon lijepog i prostranog zaslona, solidnog sustava na čipu, mogućnosti memorije te uređaj čija baterija može potrajati i do dva dana, u tom slučaju bi Samsungov Galaxy A35 5G mogao biti pravi izbor za vas.

Kada se analizira što je Samsung stavio u A35 koji se prodaje po cijeni od 379 eura, u odnosu na A34 i A54, lako se može doći do zaključka da je ovaj uređaj, s obzirom na dobiveno i uloženo, isplativiji od njegovog skupljeg i ne puno boljeg brata, Galaxyja A55.

 

Galaxy A35 5G tehničke specifikacije uređaja:

Dizajn i izgled:

  • Dimenzije: 161,7 x 78,0 x 8,2 mm
  • Masa: 209 g
  • Materijali: polikarbonat plus staklo (poleđina)
  • Certifikat otpornosti: IP67
  • Biometrija: otisak prsta na zaslonu
  • Tipke: desno kontrola glasnoće, tipka za zaključavanje/otključavanje

Zaslon:

  • Veličina: 6,6 inča
  • Rezolucija: 2340 x 1080 piksela, omjer 19,5:9, 390 ppi
  • Tehnologija: Super AMOLED
  • Brzina osvježavanja: 120 Hz
  • Omjer zaslon-tijelo: 84,75 %
  • Maksimalna svjetlina: 500 cd/m2 (nit)
  • Obilježja: HDR podrška, staklo otporno na ogrebotine (Corning Gorilla Glass Victus), senzor ambijentalnog svjetla, senzor blizine

Hardver i softver:

  • Sustav na čipu: Exynos 1380 (5 nm)
  • Procesor: 8 jezgri, 4x 2,4 GHz Cortex-A78 + 4x 2,0 GHz Cortex-A55
  • GPU: Mali-G68 MP5
  • RAM: 6 GB
  • Interna memorija: 128 GB
  • Proširenje pohrane: microSDXC
  • Operativni sustav: Android 14

Kamere:

  • Stražnja: Trostruka kamera
  • Glavna kamera: 50 MP (OIS, autofokus)
  • Specifikacije glavne kamere: veličina otvora blende: f1.8, veličina senzora: 1/1.96″
  • Druga kamera: 8 MP (ultra-širokokutna)
  • Specifikacije sekundarne kamere: veličina otvora blende: f2.2, veličina senzora: 1/4″, veličina piksela: 1,12 μm
  • Treća kamera: 5 MP (makro)
  • Specifikacije treće kamere: veličina otvora blende: f2.4
  • Bljeskalica: LED
  • Video snimanje: 3840 x 2160 (4K UHD) (30 fps)
  • Selfie kamera: 13 MP
  • Video snimanje: 3840 x 2160 (4K UHD) (30 fps)

Baterija i punjenje:

  • Kapacitet: 5.000 mAh
  • Brzina punjenja: maksimalna do 25 W (kabelsko)

Cijena uređaja u hrvatskim trgovinama: 379 eura

 




pcchip.hr

DVB Portal

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.

View more
Accept
Scroll to Top