Xiaomi 11T recenzija: Nema razloga za PRO varijantu?

xiaomi-11t-recenzija:-nema-razloga-za-pro-varijantu?

Xiaomi 11T sve u svemu je jedan vrlo zanimljiv pametni telefon srednjeg razreda. Ponajprije se ističe vrlo kvalitetnim zaslonom za svoj razred, koji ima mogućnost osvježavanja od 120 Hz, vrlo dobrom primarnom kamerom od 108 MP i vrlo izdržljivom baterijom.Xiaomi 11T, zajedno sa svojim snažnijom bratom 11T Pro, Xiaomijev je pokušaj za nametanje na tržište Android pametnih telefona u srednjem razredu. Telefon je nevjerojatno sličan Xiaomiju Mi 11, premda s nekoliko promjena, koje uključuju veće brzine punjenja, osvježeni dizajn i malo drugačiju postavku kamere. Koje su sve prednosti, a koji su nedostaci Xiaomija 11T te koji su razlozi zbog kojih bi vam se mogao svidjeti ovaj vrlo zanimljiv pametni telefon, pročitajte u nastavku.

Xiaomi 11T: Dizajn i izgled Dizajn i izgled prva su obilježja koja će gotovo svakom potencijalnom kupcu upasti u oči. No tu dolazimo do prvih zamjerki, iako su takve stvari razumljive. Danas je tržište preplavljeno Android pametnim telefonima koji izgledaju gotovo nalik jedan na drugoga. To pogotovo vrijedi za pametne telefone iz Xiaomijeve kuhinje. Ne kažem da je uređaj ružan ili da mu je dizajn loš, ali dojam kojem se ne mogu oteti jest da je Xiaomi 11T poprilično sličan mnogim ostalim uređajima, ne samo Xiaomijevih, nego općenito.

Druga stvar u vezi dizajna jest to što uređaj vrlo lako skuplja otiske prstiju. Stoga je silikonska maska svakako nešto što biste morali uzeti u obzir prilikom kupnje ovog uređaja, kao i kod mnogih sličnih uređaja. Nadalje, radi  se o podosta veliom telefonu, dimenzija 164,1 x 76,9 x 8,8 mm, što ga čini i većim i težim od Xiaomija Mi 11. U svakodnevnoj upotrebi, telefon nije najpraktičniji za uvlačenje u džepove, osobito ako pripadate nježnijem spolu.

Svakako odlična stvar u vezi veličine ovog telefona jest to što to znači da reprodukcija video, ali i multimedije općenito, izgleda sjajno naovako velikom zaslonu. Samo tijelo se sastoji od robusnog aluminijskog okvira, zajedno s polikarbonatnim stražnjim dijelom, u kojem se nalazi veliki pravokutni modul kamere. Telefon dolazi s certifikatom IP53, što ga čini otpornim na prašinu i prskanje. Dobivate USB-C utor za punjenje, plus utor za dvije SIM kartice, ali ne i utor za microSD karticu. Tu je i bočni skener otiska prsta za biometriju, koji radi vrlo dobro. Sve u svemu, dizajn i izgled su u najboljem prosječni. Ništa novo ni revolucionarno.

Xiaomi 11T: Prikaz slike i zaslon Jedan od najvećih pluseva Xaomijevog 11T uređaja svakako je njegov zaslon, koji na odličan način prikazuje sve ono što biste željeli na njemu gledati. Radi se o Super AMOLED zaslonu, dimenzije 6.67 inča, sa selfie kamerom, koja je smještena u ”punch hole” obliku, na samoj sredini zaslona.

Zaslon je dodatno bolji zbog njegove razine osvježenja. Iako se radi o uređaju srednjeg razreda, Xiaomi je i u 11T model uvrstio razinu osvježenja od 120 Hz, što je apsolutno plus i što ćete osjetiti u korištenju, pogotovo ako ste ranije imali iskustva samo s uređajima čija je razina osvježenja ona standardna, od 60 Hz.

Kako zaslon funkcionira u praktičnoj primjeni? Fantastično! Bez obzira na to što na ovome uređaju gledali ili igrali, prikaz boja će biti na vrlo visokoj razini, gotovo kao ona kod Samsungovih Galaxy A52 i A72 uređaja. Uz to, telefon je dovoljno svijetao da čak i u uvjetima visokog osvjetljenja prikazuje boje na jasan način. Xiaomi 11T je, zahvaljujući svome zaslonu, odličan za svaki multimedijski element: od igraćeg, do gledanja filmova i serija, do najobičnijih pregledavanja društvenih medija.

Nažalost, kao i mnogi drugi telefoni, Xiaomi 11T ne uključuje 3,5 mm priključak za slušalice. Međutim, dvostruki zvučnici proizvode prodoran zvuk, a postoji i podrška za Dolby Atmos. Ako ste u potrebi za slušanjem preko slušalicama, uvijek se možete spojiti na kabelske slušalice putem USB-C-a ili ih možete povezati putem Bluetootha.

Xiaomi 11T: Specifikacije i performanse Xiaomi 11T dolazi u dvije moguće konfiguracije: sa 128 ili 256 GB unutarnje memorije, što je posebice dobro, budući da uređaj ne podržava microSD. No obje konfiguracije dolaze sa ”samo” 8 GB radne memorije. Radna memorija i memorija za pohranu podataka uparena je s MediaTek Dimensity 1200-Ultra senzorom. Iako se i dalje radi o procesoru za Android pametne telefone iz ranga perjanica, nije toliko moćan kao Snapdragon 888, koji se nalazi u njegovom snažnijem bratu, Xiaomiju 11T Pro. No bez obzira na Dimensity 1200-Ultra SoC, Xiaomi 11T i dalje je vrlo moćan pametni telefon, koji će sve zadatke koje ispred njega stavite, obavljati s lakoćom. To pokazuju i mjerenja.

Geekbench 5 mjerenje prikazuje da je Xiaomi 11T u višejezgrenom mjerenju ostvario 3.384 boda, što znači da je uređaj tu negdje u usporedbi s Googleovim Pixelom 6 i Honorom 50. Zahvaljujući brzinama punjenja, uređaj se za 30 minuta može napuniti do čak 87%, čime ponovno pokazuje da je u rangu mogućnosti Honora 50.

Svakodnevna izvedba također je impresivna. Telefon je brz i sposoban obavljati više zadataka u isto vrijeme, bez ikakvog zaostajanja. Povremeno će se malo zagrijati, ako u isto vrijeme poželite igrati neku zahtjevnu igru i staviti ga na punjač.

Međutim, do sada to nije utjecalo na performanse telefona. Sve zahtjevne aplikacije telefon pokreće bez problema, čak i kada ih poželite pokrenuti više u isto vrijeme. Igre, kao što je Call of Duty Mobile, radi bez problema na maksimalnim detaljima. Činjenica da uređaj dolazi s Dimensity procesorom, a ne sa Snapdragonom 888, neće biti vidljiva u svakodnevnom korištenju. To vas može smetati samo u slučaju ako ste zagriženi ljubitelj gadgeta i tehnologije.

Xiaomi 11T: Mogućnosti kamera Xiaomi 11T opremljen je stražnjom trostrukom kamerom. Predvodi ga velika i moćna leća od 108 MP, s otvorom blende f/1.75. Radi se o Samsungovom ISOCELL HM2 senzorom, koji je također prisutan i na Pro verziji 11T modela.

Kvalitetom fotografija koje ćete fotografirati kamerama Xiaomija 11T bit ćete i više nego zadovoljni, pogotovo fotografijama koje će biti fotografirane glavnim senzorom. Fotografije su jasne, oštre, dok boje izgledaju istinito, a ne prenapuhano, što je nešto što je vrlo primjetno kod kamera cjenovno pristupačnijih pametnih telefona, što ovaj svakako želi biti. Naravno, postoji pad kvalitete kod fotografija koje su fotografirane u zatvorenom prostoru, u odnosu na one koje fotografirate na jakom dnevnom svjetlu, ali to je prilično uobičajeno na telefonima srednje klase.

Portretni način rada na stražnjoj kameri ponekad je nailazio na probleme, koji su se odnosili na pronalaženje subjekta iz pozadine, što ga čini ne tako intuitivnim kao na drugim telefonima. Međutim, nakon fotografiranja, bila je primjetna poveća količina zamućenja pozadine.

Noćni način rada automatski se uključuje na ovom telefonu, što podiže jasnoću boja, ali nije ništa posebno. Postoji namjenska opcija za noćno fotografiranje, ali za ovo je potrebna dob za snimanje, a rezultati koje daje jedva su vidljivi od onoga što dobivate na automatskoj opciji. Ultra-širokokutni senzor od 8 MP ima pristojno vidno polje, no primjetan je pad kvalitete u odnosu na glavnu kameru. Ova će leća možda biti najbolja za fotografije s putovanja ili fotografije velikih skupina ljudi. U suprotnom, držite se glavne kamere i sve će biti puno bolje.

Jedna jedinstvena značajka serije 11T, u usporedbi s drugim konkurentima srednjeg ranga, je uključivanje ‘tele-makro’ objektiva od 5 MP, koji se može koristiti i za dvostruke telefoto slike i za makro fotografiju. 11T daje solidne rezultate u obje mogućnosti, što je pomalo neobično za telefon ove cijene.

Primjer fotografija dobivenih sa Xiaomi 11T stražnjom kamerom:

 

S prednje strane nalazi se selfie kamera od 16 megapiksela. Efekt portreta ovdje se čini pouzdanijim nego na glavnoj kameri, iako sam ponekad otkrio da se u mom vrlo svijetlom uredu muči da pronađe najoptimalnije uvjete osvjetljenja. Ipak, fotografije fotografirane selfie kamerom bile su vrlo dobre, s točnim bojama i dobrim teksturama.

Možete snimati video do 4K pri 30 sličica, iako nema optičke stabilizacije.

Xiaomi 11T: Baterija i mogućnosti punjenja Xiaomi 11T opremljen je velikom baterijom od 5.000 mAh, koja, kao što biste i očekivali, pruža vrlo dobar vijek trajanja. Lako bih mogao koristiti ovaj telefon, gledati film, koristiti društvene mreže i još mnogo toga i baterija bi izdržala oko dva dana, ali pod uvjetom zadržavanja brzine osvježavanja na 60 Hz. Prebacivanje na maksimalnu mogućnost osvježavanja od 120 Hz brže prazni bateriju, ali ne toliko kao što bi se moglo očekivati, što je opet plus.

Odlična stvar je i ta što u punjenju dobivate brzi punjač od 67W. Zahvaljujući njemu svoj ćete Xiaomi 11T napuniti na 87% u samo 30 minuta. Iako ove brojke nisu baš tako impresivne kao one kod modela 11T Pro, koji se isporučuje s punjačem od 120 W, ovo je još uvijek na gornjoj granici brzina punjenja, posebno s obzirom na vrlo pristojno, sveukupno trajanje baterije. Nažalost, Xiaomi 11T ne podržava bežično punjenje.

Xiaomi 11T: Softverske mogućnosti Iako na površini MIUI 12.5 Android skin izgleda slično Androidu 11, postoje neke greške koje druge Android skinovi ne sadrže. Dok se obavijestima i postavkama može pristupiti prelaskom prsta prema dolje s vrha zaslona, zbunjujuće je jedno prevlačenjem s lijeve strane, a drugo s desne strane. Daleko mi je draža standardna verzija Androida, u kojoj su obavijesti i postavke upakirane zajedno, a potonjoj se pristupa putem padajuće strjelice.

Posjedovanje opcija na obje strane zaslona znači da brzo povlačenje prema dolje može dovesti do pogrešne opcije, što je malo neugodno ako pokušavate nešto brzo otvoriti. Tu je i nešto unaprijed instaliranih aplikacija, od kojih se neke ne mogu ukloniti s telefona, što je uvijek minus. Sve u svemu MIUI koji se nalazi na Xiaomiju 11T može biti i dobar i ne tako dobar, ovisno o vašim željama i o onome na što ste dosad naviknuli. Po mom mišljenju, nije ništa posebno.

Xiaomi 11T: Cijena i dostupnost Xiaomi 11T u hrvatskim je trgovinama dostupan po cijeni od oko 3.500 kuna, što je oko 465 eura. Naravno, cijena se malo razlikuje ovisno od prodajnog mjesta gdje možete kupiti ovaj uređaj i o memoriji. Ako imate mogućnosti i ako ovaj pametni telefon želite kupiti na duže razdoblje, preporučujem vam da si uzmete model sa 256 GB unutarnje memorije. Jest nešto skuplji, ali će vam tih 256 GB dobro doći. To osobito vrijedi ako planirate fotografirati puno i ako volite snimati videozapise u 4K kvaliteti. Memorija se jako brzo puni, a budući da Xiaomi 11T ne podržava microSD kartice, svaki gigabajt je itekako dobrodošao.

Ukratko: dobre i ne tako dobre stvariXiaomi 11T je sve u svemu, jedan dosta kvalitetan pametni telefon, čije prednosti daleko nadilaze one minuse. Radi se prvenstveno o velikom, pametnom telefonu, no to vas danas, u svijetu kada je 6.5 inča normativ, ne bi trebalo iznenaditi. Njegovih 6.67 inča oduševit će sve ljubitelje velikih zaslona, no ne samo zbog dimenzija nego i zbog mogućnosti tih zaslona. Super AMOLED donedavno je bio zaslon kojeg smo mogli očekivati uglavnom samo na Samsungovim uređajima iz ”A”, ”S” i ”Note” razreda.

U posljednjih nekoliko godina to se promijenilo. Sve više proizvođača počelo je i na svoje telefone primjenjivati AMOLED ploče. To je naravno dovelo do drastičnog povećavanja kvalitete prikaza slike, što onda omogućuje u još većem uživanju u multimedijskom sadržaju, što je slučaj i kod ovog uređaja. Razina osvježavanja od 120 Hz samo dodatno poboljšava užitak korištenja, što znači da je zaslon ovog uređaja ogroman plus

Procesor, iako nije neki svojevrstan plus, vrlo je dobar i poslužit će svrsi, bez obzira na to odlučite li na ovome uređaju igrati zahtjevne igre ili jednostavno odrađivati više stvari u isto vrijeme. Kamera, ona glavna od 108 MP, svakako je plus Xiaomija 11T. Ostale dvije kamere otraga nisu loše, ali su logično, ne tako impresivne kao što je primarna kamera. 8 GB radne memorije je i dalje sasvim dovoljno za sve što poželite raditi na ovom uređaju.

Ono što je svojevrstan minus, no to se zaista ne može zamjeriti, jest dizajn i izgled. Razlog za to jest taj što danas na tržištu postoji ogroman broj uređaja koji sliče jedan drugome kao jaje jajetu. Nepostojanje bežičnog punjenja za inače odlične mogućnosti punjenja od 67W i odličnu bateriju od 5.000 mAh, također je minus, no što je tu je.

Sve u svemu, vjerujem da ovaj uređaj vrijedi svake kune koju za njega potrošite i da će vam biti drago nakon što ga nabavite.

Xiaomi 11T specifikacija:OSAndroid 11Procesor SMART./TAB.OctoCoreCPU model1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680ChipsetQualcommGPUDAGPU modelAdreno 660Memorija (RAM)8 GBMemorija za pohranu (GB)128 GBVeličina ekrana [inč]6.67Kamera zadnja [MP]108Kamera prednja [MP]16BluetoothDAWiFi Standard802.11 b/g/n/acGPSDANFCDAMicroSD utorNEVrsta SIM-aNano SIMDual SIMDADimenzije [mm]164.1 x 76.9 x 8.8Masa [g]204Cijena uređaja: oko 3.500 kuna ili 465 eura

 

Plusevi:

Odlična primarna kameraVrlo lijep i kvalitetan zaslonOdličan vijek trajanja baterije 

Minusi:

Nepostojanje bežičnog punjenjaMIUI iskustvo je prosječnoVeć pomalo suhoparan dizajn 

Piše: D.Z.



pcchip.hr

DVB Portal

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.

View more
Accept
Scroll to Top