Ovih dana sve su glasnija negodovanja korisnika, odnosno potencijalnih gledatelja digitalne televizije u Bosni i Hercegovini. I dok Multipleks A muku muči sa činjenicom da vrlo brzo može doći do zastoja u realizaciji zbog naprasnog dospjeća firme “Sirius 2010”, nosioca konzorcija koji izvodi radove na instaliranju opreme u MUX-u A, na američku “crnu listu”, dotle komercijalni Multipleks D koji je dodijeljen na koncesiju firmi Dasto Semtel d.o.o. iz Bijeljine muku muči sa sporom realizacijom projekta instaliranja opreme i pokrivenosti od strane pomenute firme.
Građani Bosne i Hercegovine s pravom su ogorčeni na sami proces instalirana opreme i predajnika u MUX-u D, gdje koncesionar sada trenutno mjesečno instalira jedan ili niti jedan predajnik. Od ukupno predviđenih 135, kompanija Dasto Semtel d.o.o. je do sada instalirala nekih 40-ak predajnika.
Sve to nagnalo nas je da uputimo upit Regulatornoj agenciji za komunikacije BiH koja bi trebala pratiti da li kompanija Dasto Semtel d.o.o. poštuje uslove dozvole koja joj je izdata. RAK BiH smo konkretno pitali: Molimo Vas da nam date informacije o dinamici izgradnje mreže predajnika u okviru Multipeksa D. Je li koncesionar dostigao ugovorom određenu pokrivenost, ako nije, koliko ona iznosi, ko je mjerio pokrivenost i kojom metodom i uređajima.
Iz regulatorne agencije smo dobili sljedeći odgovor:
“U vezi sa navedenim, obavještavamo da se korisnik dozvole za MUX D „Dasto Semtel” iz Bijeljine do sada pridržavao rokova vezanih za dinamiku izgradnje mreže i pokrivanja stanovništva, za početak emitovanja i vrijeme postizanja 50% pokrivanja, u svim digitalnim regijama, u skladu sa uslovima dozvole. Rok za postizanje 90% pokrivanja je produžen do kraja 2024. godine.”
I ovdje je interesantno vidjeti kako je RAK u 2 rečenice u potpunoj koliziji sam sa sobom, te postavljamo logično pitanje, ako se korisnik dozvole pridržavao rokova, zašto je onda rok za postizanje 90% pokrivenosti produžen do kraja 2024. godine. Sljedeća logična stvar je, ako koncesionar nastavi ovom dinamikom da instalira predajnike, teško da će i ovo produženje roka pomoći da isti instalira preostali broj od skoro 95 predajnika.
Iz RAK-a BiH dalje u svome odgovoru navode:
“Takođe, u skladu sa uslovima dozvole, korisnik dozvole je dužan da omogući da sve informacije potrebne za korištenje usluge budu javno dostupne i ažurne na njegovoj zvaničnoj internet tranici, pa vas upućujemo da sve detaljne informacije oko pokrivanja, potražite na toj adresi.”
Vezano za dio našeg upita o pokrivenosti iz Regulatorne agencije su nam odgovorili sljedeće:
“Korisnik dozvole je obavezan osigurati pokrivanje stanovništva u svakoj digitalnoj regiji na način da omogući krajnjem korisniku fiksni prijem krovnom antenom, za šta je potreban minimalni nivo električnog polja od 57 dBuV/m na visini 10 m iznad tla. Agencija nije vršila mjerenje pokrivenosti već, u skladu sa uslovima navedenim u dozvoli, Agencija izračunava predikciju pokrivanja prema determinističkom modelu ITU-R P. 525/526 i broju stanovnika, za svaku digitalnu regiju posebno, kao procenat stanovništva koja unutar svake regije može neometano primati signal. Stepen pokrivenosti se ocjenjuje na osnovu konkretnih emisionih lokacija za koje je Agencija izdala Dozvolu.”
I da zaključimo. Dasto Semtel d.o.o. nije dostigao pokrivenost od 90% kako je to dozvolom predviđeno. Regulatorna agencija umjesto da bude na strani građana BiH i poduzme sve mjere kako bi izvršila pritisak na pomenutu kompaniju da ubrza dinamiku svojih radova, koji su uzgred očajni, ista nam nudi informaciju da je rok za postizanje pokrivenosti od 90% produžen do kraja 2024. godine. Na upit o tome kako i na koji način je izvršeno mjerenje pokrivnosti agencija nas obavještava da je korištena predikcija pokrivenosti prema determinističkom modelu. Onaj empirijski model prema kojem se izmjeri i vidi ima li signala je izostao. Dakle neko je predvidio da bi negdje moglo ili trebalo biti signala, to što ga u praksi na terenu ima ili nema, ljude iz Regulatorne agencije ne zabrinjava.
DVB PORTAL