Donijete prioritetne mjere za uvođenje e-uprave u FBiH

Vlada Federacije BiH je, na prijedlog Federalnog ministarstva pravde, usvojila Informaciju s prijedlogom prioritetnih mjera i aktivnosti na implementaciji e-uprave u Federaciji BiH, saopšteno je iz Vlade FBiH.
Federalno ministarstvo pravde je, kako se navodi, zaključkom zaduženo da u saradnji sa federalnim ministarstvima prometa i komunikacija i finansija, te Generalnim sekretarijatom/Uredom premijera pristupi izradi strategije za razvoj e-uprave u Federaciji BiH. Također, Federalno ministarstvo pravde je zaduženo da u saradnji sa Federalnim ministarstvom prometa i komunikacija i Generalnim sekretarijatom počne izradu zakona za e-upravu Federacije BiH.
Federalno ministarstvo pravde zaduženo je i da zajedno sa federalnim ministarstvima prometa i komunikacija, te finansija, i Generalnim sekretarijatom formira i Vladi Federacije BiH predloži interresorno koordinacijsko tijelo za pitanje digitalne transformacije u Federaciji BiH.
Kako se navodi u Informaciji, krajem prošle godine je Vlada FBiH formirala Radnu grupu sa zadatkom da pripremi i putem Federalnog ministarstva pravde dostavi Vladi informaciju o mogućnosti saradnje federalnih organa uprave sa Agencijom za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) i iz evidencija koje vodi i tehnički održava, kao i mogućnost uvođenja jedinstvenog sistema za upravljanje dokumentima (DMS) za federalne organe uprave, a koji je razvijen i održava se resursima agencije IDDEEA. Zadatak je bio i da sačini prijedlog prioritetnih mjera i aktivnosti na implementaciji e-uprave u Federaciji BiH.
Radna grupa je izvršila analizu pravnog i institucionalnog okvira Federacije BiH i BiH, te se upoznala sa najboljim regionalnim i EU praksama i preporukama za BiH.
Prilikom predlaganja prioritetnih mjera i aktivnosti, Radna grupa je uzela u obzir najbolje prakse i smjernice za unapređenje e-uprave, koji pomažu u izgradnji jačeg sistema. Ove smjernice predlažu tri aktivnosti. Prva se odnose na potrebu regulisanja e-uprave kroz donošenje strategije razvoja e-uprave i zakona o e-upravi, informacionoj sigurnosti i arhivskoj građi, te usklađivanje propisa o administrativnim taksama i tarifama administrativnih taksi, te drugih propisa da bi se omogućilo funkcionisanje e-uprave. Druga aktivnost odnosi se na potrebu uspostavljanja ključne infrastrukture koja će omogućiti digitalizaciju i pružanje usluga, a treća da je prilikom provođenja digitalne transfrmacije potrebno odrediti prioritete, odnosno digitalizaciju provoditi u fazama.

Ovakvim pristupom se obezbjeđuje da se počne sa osnovama, unaprijedi način na koji usluge funkcionišu, s ciljem osiguranja lakšeg i bržeg korištenja usluga koje pružaju institucije Federacije BiH. Na temelju ovog koncepta su predložene prioritetne mjere i aktivnosti za Federaciju BiH. Redosljed predloženih mjera i aktivnosti po prioritetu uključuje njihov uticaj na uspostavu, domet i unapređenje sistema e-uprave. Osnovni cilj je izgradnja jakog okvira e-uprave, počevši od izgradnje povjerenja i sigurnosti, nakon čega slijedi pristupačnost i efikasnost.

U informaciji su stoga predloženi i koraci koji bi bili usmjereni na podsticanje inovacija, angažman korisnika i kontinuirano poboljšanje. Riječ je o uspostavi centralne koordinacije za pitanja digitalne transformacije za FBiH, usvajanju i ažuriranju pravnog okvira, poboljšanju interoperabilnosti i koordinacije cjelokupnog procesa, potom uvođenju i implementaciji jedinstvenog višekorisničkog sistema za upravljanje dokumentima (Document Managment System – DMS) za organe uprave na nivou Federacije BiH, kao i proširenju digitalne infrastrukture, te privlačenju i zadržavanje IT kadra u javnoj upravi.
DVB Portal

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.

View more
Accept
Scroll to Top