Efikasna proizvodnja vodika uz manju potrošnju plemenitih metala

efikasna-proizvodnja-vodika-uz-manju-potrosnju-plemenitih-metala
Shematski prikaz procesa odvlaživanja tankih slojeva Pt na FTO nakon toplinske obrade na 500 °C u argonu te taloženjaa Pt tankog filma (b,) Pt5/FTO0, (c) Pt5/FTO1 i (d) Pt5/FTO24. ˙Izvor: Sveučilište u Twenteu)

U borbi protiv klimatskih promjena tim istraživača sa Sveučilišta Twente u Nizozemskoj, predvođen dr. Marcom Altomareom, razvio je metodu proizvodnje zelenog vodika uz smanjenu upotrebu plemenitih metala, bez narušavanja performansi, prenosi portal Techxplore.

Znanstvenici su svoja otkrića objavili u časopisu Advanced Functional Materials u radu pod naslovom “Dewetting of Pt Nanoparticles Boosts Electrocatalytic Hydrogen Evolution Due to Electronic Metal-Support Interaction.”

Svijet mora što prije prijeći na održive izvore energije kako bi se uspješno borio protiv klimatskih promjena i energetske krize. Zeleni vodik je važan korak u toj borbi, a industrija vodika treba učinkovite, kompaktne i otporne tehnologije.

Elektrolizatori i gorivne ćelije s polimernom elektrolitnom membranom (PEM) koriste katalizatore od plemenitih metala kao što su platina i iridij kako bi proizvodnja i pretvorba vodika bila što učinkovitija. Međutim, ti su katalizatori skupi i rijetki te stoga ograničavaju razvoj tehnologija vezanih uz vodik.

Sukladno tome, do 2026. Ministarstvo energetike SAD-a (DOE) želi postići performanse koje su oko pet do deset puta bolje od trenutnih ćelija, s manje od 20 posto trenutno korištenih količina ovih metala (trenutačno oko 3 mg/cm2 kao ukupno opterećenje platinom i iridij), što je veliki znanstveni i tehnološki izazov.

Bez gubitaka performansi

Proučavajući platinu kao katalizatora, tim dr. Marca Altomarea, u suradnji s partnerima iz Erlangena (Njemačka) i Pavije (Italija), kombinirao je fizičko taloženje parom (PVD) i kontrolirane toplinske tretmane (poznato kao dewetting u čvrstom stanju) kako bi stvoriti visoko aktivne i izdržljive elektrode koje sadrže minimalne količine plemenitih metala.

“Prema našim preliminarnim laboratorijskim eksperimentima, s našim pristupom mogli bismo smanjiti potrebnu količinu dragocjenog katalizatora pet puta. Bez gubitka u proizvodnji vodika”, ističe Shreyas Harsha, jedan od znanstvenika koji sudjeluje u projektu.

Dr. Marco Altomare dodaje: “Naša metoda potpuno je bez kemikalija, stoga je sigurnija i bez rasipanja dragocjenog katalizatora. I skalabilna je. Slične metode taloženja tankog filma već se primjenjuju u velikom broju industrijskih postupaka. Postupci koje smo razvili na Sveučilištu Twente već sada su prikladni za premazivanje slojeva katalizatora na površinama do nekoliko 100 cm2.”

Tim dr. Altomarea u suradnji s nizozemskim istraživačkim centrima i tvrtkama sada želi testirati svoje elektrode u realnim industrijskim uvjetima, kako bi pokazali i potvrdili učinkovit i stabilan proces elektrolize vode uz smanjeno opterećenje plemenitim metalima na manje od 0,5 mg/cm2.

Ovo otkriće ima veliki potencijal za buduću učinkovitiju proizvodnju zelenog vodika i održive energije.

DVB Portal

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.

View more
Accept
Scroll to Top