U utorak, 23. srpnja, na snagu stupaju izmjene Pravilnika o univerzalnim telekomunikacijskim uslugama koje je donijela Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM). Između ostaloga, izmijenjena pravila reguliraju brzinu interneta, tehničku dostupnost i cijene, uključujući i pristup internetu za socijalno ugrožene skupine. Prema Zakonu o elektroničkim komunikacijama svaki građanin Hrvatske ima pravo na osnovne usluge – internetsku vezu i pozive iz fiksne mreže.
Nova pravila propisuju da minimalna brzina pristupa internetu mora biti 14 megabita u sekundi u dolasku, s minimalnom mjesečnom količinom besplatnih podataka od najmanje 100 GB. To je osnovna brzina propisana smjernicama Europske unije. Trenutno je minimalna brzina interneta koju telekomi moraju omogućiti svojim korisnicima 7 Mbit/s za skidanje podataka te megabit u sekundi za upload, piše Poslovni dnevnik.
Odredbe o povećanju brzine pristupa internetu počinju se primjenjivati 1. siječnja 2025. godine.
Po prvi puta se propisuje da Hrvatski Telekom neće biti jedini operator koji je obvezan pružiti takvu uslugu korisnicima, već će takvu obvezu dobiti ostala dva telekom operatora – A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska.
Cilj regulatora je omogućiti minimalnu funkcionalnu brzinu internet u svrhu digitalne uključivosti svih građana RH, primjerice, školaraca kojima je povezanost potrebna zbog školovanja i edukacije ili poduzetnicima za obavljanje posla, ali i javnim ustanovama na nedostupnim područjima.
Ako govorimo o cijenama, HAKOM je zaključio da su cijene usluge pristupa internetu u Hrvatskoj pristupačne prosječnim potrošačima. Cijena osnovnog paketa usluge širokopojasnog pristupa internetu, spram međunarodnih i EU smjernica, treba biti ispod dva posto mjesečnog bruto nacionalnog dohotka (GNI) po stanovniku.
“U kontekstu Hrvatske, navedeno znači da bi cijena osnovnog paketa usluge pristupa internetu trebala biti ispod 29,21 eura. To pak nadalje znači da mjesečna naknada za univerzalni paket ne smije iznositi više od 29,21 eura”, navodi u analizi HAKOM. Pravila cijenama također će biti u primjeni od nove godine.
Na temelju analize proširuju se i kriteriji i reguliraju cijene za socijalno ugrožene stanovnike Hrvatske. “Na temelju procjene regulatornog učinka zaključeno je kako mjesečna naknada paketa za socijalno ugrožene za univerzalnu uslugu širokopojasnog pristupa internetu može iznositi najviše dva posto mjesečnog neto dohotka po odrasloj osobi u riziku od siromaštva”. Slijedom toga, mjesečna naknada za socijalni paket u RH za univerzalnu uslugu interneta iznosit će najviše 6,77 eura.
Pravo na korištenje univerzalnog paketa za socijalno ugrožene proširuje temelji se na statusu socijalno ugroženih korisnika, odnosno na izdanim potvrdama mjerodavnih institucija kojima dokazuju svoj status. Tako će pravo na paket za socijalno ugrožene od 1. siječnja 2025. moći ostvariti: korisnici zajamčene minimalne naknade, korisnici osobne invalidnine kojima nije osigurana usluga smještaja ili organizirano stanovanje, korisnici nacionalne naknade za starije osobe, korisnici novčane naknade za nezaposlene hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i članove njihovih obitelji, korisnici novčane naknade za civilne stradalnike iz Domovinskog rata i korisnici prava na naknadu za ugroženog kupca energenata (ovo pravo mogu ostvariti i članovi kućanstva navedenih kategorija).
Govorni pozivi s fiksne linije ostaju dio univerzalne usluge., no korisnici imaju pravo tražiti razdvajanje takvih usluga.
Agencija će raspisati javni poziv za obavljanje univerzalne usluge na koji će se moći javiti i operatori kojima nije propisana obveza da pružaju univerzalnu uslugu, ali pretpostavka je ta za to neće biti velikog interesa.
Trošak prilagodbe novim pravilima o univerzalnoj usluzi trebali bi snositi sami operatori. Regulator je procijenio da nacionalni operatori financijski stoje dovoljno dobro da bi to mogli odraditi, a osim toga to je njihova društvena odgovornost koju imaju prema tržištu na kojem posluju, piše Tanja Ivančić u Poslovnom dnevniku.