WD Blue SN5000 SSD: SSD koji nudi odličan omjer cijene i performansi!

wd-blue-sn5000-ssd:-ssd-koji-nudi-odlican-omjer-cijene-i-performansi!

Tijekom najave svog novog SSD-a, WD Blue SN5000, Western Digital se potrudio učiniti ga posebnim.

Proizvođač je pritom javno objavio kako je novi pogon osmišljen kako bi bio “strateški usklađen s fazama 4 i 6 podatkovnog ciklusa umjetne inteligencije, kako bi se korisnici opremili naprednim rješenjima za pohranu vođenim performansama koja maksimiziraju radne tijekove stvaranja sadržaja unutar AI okruženja”. Zvuči komplicirano? Zato što i jest. No postoji razlog za to.

No, u stvarnosti, novi SSD je najnoviji model iz tvrtkine linije cjenovno pristupačnijih modela NVMe SSD-ova. Novi disk je nasljednik WD Blue SN580 koji je izašao na tržište prije godinu dana. Što je tvrtka poboljšala u vezi novog modela SSD-a u odnosu na prethodni i što je ono što ovaj model čini toliko upečatljivim, pročitajte u recenziji koja slijedi u nastavku!

Jedan od najbržih i cjenovno najpristupačnijih NVMe SSD-ova koji danas postoje na tržištu

WD Blue SN5000 jedan je od najbržih SSD-ova, tip HMB koji postoje na tržištu. Zahvaljujući brzini zapisivanja podataka od 450 GB postao je jedan od najbržih ali i cjenovno najpristupačnijih NVMe SSD diskova koji su dostupni.

Glavna obilježja WD Blue SN500 SSD-a

Tijekom predstavljanja SN5000, Western Digital je ustvrdio da se novi pogon uklapa u novi koncept “AI Data Cycle” koji je nedavno osmislio. Bit je u tome da tvrtka dijeli obradu podataka u šest faza i dodaje “AI” ili umjetnu inteligenciju, u nekoliko od njih, kao što je prikazano na slici, koja slijedi u nastavku.

Iako bi ideja mogla biti istinita s hardverom koji je najviše orijentiran prema poslovnim korisnicima, ovo izgleda malo neobično kada se primijeni na uređaj za pohranu, koji je osmišljen za svakodnevne korisnike. To je zato što bez obzira na “AI”, “Podatkovni ciklus” ostaje isti: informacije se pohranjuju u uređaj za pohranu čekajući da budu učitane u memoriju sustava (RAM) i njima manipuliraju aplikacije u nove podatke (ili sadržaj), koji se zatim zapisati natrag na isti uređaj za pohranu ili prenijeti na drugi za daljnju pohranu.

U tom smislu, novi WD Blue SN5000 je uređaj za pohranu, baš kao i svaki drugi. Možete ga koristiti za pohranu podataka, uključujući podatke koji se koriste za aplikacije povezane s umjetnom inteligencijom. I u tom smislu, jednako je dobar za mogućnosti umjetne inteligencije, kao i bilo koji drugi SSD-ovi iste izvedbe.

Što se tiče izvedbe, novi SN5000 ima bolje performanse od svog prethodnika. Osim toga, u biti se radi o dosta sličnom modelu. Još uvijek imamo disk bez DRAM bez ugrađene hardverske enkripcije.

Sličnosti s prethodnikom ogledaju se i u softveru. Novi SSD prati softver WD Dashboard toolbox, koji korisnicima omogućuje provjeru njegovog statusa i upravljanje testiranjem brzine i ažuriranjem firmwarea. Tu je i priložena aplikacija za snimanje pogona treće strane.

Ono gdje se ovaj SSD najviše ističe jest brzina, koja je visoka, pogotovo s obzirom na cjenovnu pristupačnost

WD Blue SN5000 dosta je brz NVMe SSD, pogotovo s obzirom na cijenu. Prema testiranjima, ovaj SSD nalazi se na broju sedam od dvadeset i jednog modela HMB SSD-ova koji su testirani dosad. Treba imati na umu da je testirana verzija s kapacitetom od 4 TB, što je dvostruko veći kapacitet od bilo kojeg drugog pogona u grafikonima koji slijede.

Ispod su prikazani vrlo dobri sekvencijalni brojevi CrystalDiskMark 8 za Blue SN500 klasu (PCIe 4/HMB) pogona.

Nasumični brojevi Blue SN5000 isto se nalaze malo iznad povoljne konkurencije, iako se ne mogu mjeriti s onima koje daju SSD-ovi s DRAM predmemorijom.

Ono gdje je Blue SN5000 blistao i to poprilično dobro, bila je njegova brzina zapisivanja od 450 GB. 4 TB kapaciteta svakako pomaže, ali 133 sekunde zapravo izjednačavaju Crucial T500 u pogledu najbržeg vremena od bilo kojeg SSD-a sa PCIe 3, 4 i 5 bez obzira na DRAM. Lijepo je vidjeti da je HMB dosta napredovao, što se jako vidjelo u ovome modelu SSD-a.

Treba reći da ovaj SSD nije baš prošao dobro u testovima nasumičnog pristupa. Bio je brži od prethodnog pogona SN580, ali je bio sporiji od većine PCIe 4.0 pogona, pa čak i od mnogih PCIe 3.0 SSD-ova visoke razine. Ipak, u stvarnoj uporabi, ovaj se disk doimao dosta sličan većini drugih PCIe 4.0 SSD-ova, uključujući i vrhunski Samsungov 980 PRO, što je svakako pozitivno. Sve u svemu, što se performansi tiče, neće vas razočarati. Opet treba se uzeti u obzir cijena, koja je zaista niska, s obzirom na mogućnosti SSD-a, koje su kada se sve zbroji i oduzme, ipak jako dobre.

Cijena

WD SN5000 trenutno je dostupan na WD-ovoj stranici s kapacitetima od 500 GB, 1 TB, 2 TB i 4 TB po cijeni od 70, 80, 140 i 280 USD. U hrvatskim trgovinama model od 500 GB koštat će vas nešto malo više od 50 eura.

Isplati li se kupiti ovaj SSD?

S obzirom na agresivne cijene, teško da ćete pronaći bolji cjenovno pristupačni PCIe 4.0 NVMe SSD. No prije nego što donesete konačnu odluku, dobro bi bilo pogledati kako stoje stvari s ostalim modelima i razmisliti što je ono što je vama najvažnije kod jednog SSD-a. Bez obzira na sve, kada se sve zbroji i oduzme, ovo je jedan vrlo dobar SSD, kojeg se može ponuditi svakome, pogotovo s obzirom na cijenu, mogućnosti kapaciteta, mogućnosti zapisivanja i na cijenu, koja je dosta pristupačna.

Plusevi:

  • Dobra svakodnevna izvedba
  • Vrlo pristupačne cijene
  • Jedan od najbržih NVMe SSD-ova koji postoji na tržištu, s brzinom zapisivanja od 450 GB

Minusi:

  • Vrhunska izvedba zahtijeva HMB podršku

Tehničke specifikacije:

  • Kapacitet: 500 GB
  • Format: M.2 2280
  • Priključak: M.2
  • Performanse sekvencijalnog čitanja: 4000MB/s
  • Performanse sekvencijalnog pisanja: 3600MB/s
  • Nasumično čitanje: 450000 4KB IOPS
  • Nasumično pisanje: 750000 4KB IOPS
  • Sučelje: PCIe Gen4 x4
  • Izdržljivost: (TBW) 300
  • Dimenzije: 80 mm x 22 mm x 2,38 mm
  • Masa: 5,5 grama
  • Radna temperatura: 0°C do 85°C
  • Ne-operativna temperatura koju može podnijeti: -40°C do 85°C
  • Certifikati: BSMI, CAN ICES-3(B)/NMB-3(B), CE, FCC, KCC, Maroko, RCM, TUV, UL, VCCI
  • Cijena: oko 50 eura

Ivan Hečimović



pcchip.hr

DVB Portal

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.

View more
Accept
Scroll to Top