Windows 11 je najnovija verzija sustava Windows i jedna je od najboljih verzija Windowsa općenito. Nedugo nakon lansiranja, operativni sustav bio je vrlo sličan Windowsu 10, ali se dosta promijenio tijekom proteklih nekoliko godina.
Sada je Windows 11 dosta drugačiji u odnosu na ”desetku”, a s obzirom na neke od promjena koje Microsoft uvodi, bilo bi dobro proanalizirati razlike i još jednom razmisliti tome je li konačno došlo vrijeme nadogradnje sa Windowsa 10 na 11.
Windows 10 i Windows 11: razlike
Iako Windows 11 vizualno izgleda kao dorađeni Windows 10, ”ispod haube”, operativni sustav sadrži mnoštvo novina. Postoje relativno male promjene, poput novog izbornika Start i programske trake, ali i one velike, koje pokazuju da je Windows 11 dosta drugačiji od svog prethodnika. Pogledajmo koje su neke od tih razlika.
Promjene u pogledi dizajna i mogućnosti
Windows 11 je, nakon više većih ažuriranja i promjena, vizualno ipak dosta drugačiji u odnosu na Windows 10. U novom operativnom sustavu Microsoft je programsku traku i izbornik Start postavio na sredinu zaslona. Zbog toga izgleda malo više kao macOS i ChromeOS. No, još uvijek ga možete pomaknuti natrag ulijevo ako želite. Ako želite prikvačiti programsku traku na desnu ili lijevu stranu zaslona, postoji problem.
Naime, to više ne možete raditi bez dodatnog ulaženja u dubine operativnog sustava, jer u sustavu Windows 11 programska traka ostaje samo na donjoj strani. No, tu vam mogu pomoći različite aplikacije trećih strana. Osim glavnih promjena koje se odnose na vizualne stvari, Windows 11 dolazi sa zaobljenim kutovima na prozorima, novim ikonama aplikacija i novim Fluent emotikonima, koji su ekskluzivni za Windows 11.
Postoji i više malih dodataka promjena, uključujući podnaslove uživo za preglednik i način rada Focus, koji korisniku omogućuje prilagođavanje postavki obavijesti za određeno vrijeme obavljanja poslova.
Jedno veliko područje na koje se Microsoft usredotočio je File Explorer. Nova ažuriranja dodala su mogućnost korištenja kartica, čime se Microsoft želio dodatno usredotočiti na diferenciranje Windowsa 11 u odnosu na Windows 10.
Start izbornik i programska traka
Ako ćemo tražiti razlike između Windows 11 i Windows 10, najveće se odnose na izbornik Start i programsku traku. Počevši od izbornika Start, on je u sustavu Windows 11 malo jednostavniji. Korisnik vidi samo statičan popis aplikacija, nakon kojeg na dnu slijede oni dokumenti koje je korisnik najviše koristio u posljednje vrijeme.
Ono što je još važnije, Live Tiles više nema, što je još jedan od razloga zbog kojeg izbornik Start izgleda daleko urednije. Što se tiče programske trake, Microsoft je smanjio okvir za pretraživanje u ikonu i uklonio je funkcije Cortana. Po novom, korisnik će pronaći namjensku ikonu za Microsoft Teams na programskoj traci, koja je integrirana u Windows 11. No možete slobodno ukloniti ikonu ako ne koristite Teams.
Druga velika promjena uključuje premještanje izvještaja o vremenskoj prognozi na programskoj traci, na lijevu stranu ekrana. Ovo je bilo poznato kao ”News and Interests” u sustavu Windows 10, ali u sustavu Windows 11 ovo je zamijenjeno Widgetima.
Windows 11 uveo je i virtualne radne površine ili ”Virtual Desktop” koje vam omogućuju održavanje zasebnih radnih prostora ili zaslona za različite aktivnosti.
Poboljšane mogućnosti koje su povezane s igraćim segmentom
Ako želite najbolji Windows operativni sustav koji će biti idealan za igranje igara, u tom slučaju Windows 11 je za vas. Nedavna ažuriranja sustava Windows 11 uključivala su optimizacije za pokretanje igara u načinu rada zaslona koji je smanjen u veličinu prozora i podržava mogućnosti kao što su Auto HDR i DirectStorage: što je mogućnost koja pomaže učitavanju igara za manje od jedne sekunde. Neke od ovih mogućnosti, poput DirectStoragea, dostupne su i u sustavu Windows 10.
Microsoft je jasno stavio do znanja da je igranje veliki fokus za Windows 11, što znači da će Windows 11 i u budućnosti biti znatno bolja platforma za ”gamere”, što je i jedan od razloga zbog kojeg sve veći broj igrača igara na Windows računalima prelazi na Windows 11.
Snap Layouts i mogućnosti ”multitaskinga”
Poboljšanja koja se odnose na mogućnosti obavljanja više aktivnosti odjednom ili ”multitaskinga” u sustavu Windows 11 su ekskluzivna. U sustavu Windows 11 dodatno možete povećati mogućnosti višezadaćnosti uz pomoć Snap Layouta, koji grupira vaše prozore i sprema ih na programsku traku. Ovo je dostupno u sustavu Windows 10, ali Windows 11 olakšava pristup Snap Layoutima i pruža više mogućnosti konfiguracija. Microsoft je od trenutka lansiranja Windowsa 11 više puta ažurirao Snap Layouts i dodao više mogućnosti.
Windows 11 također rješava veliki problem s postavkama s više monitora. Windows 11 pamti kako ste imali svoje prozore na vanjskom monitoru i spremit će ih u tom stanju kada prekinete vezu s monitorom i zatim ga ponovno uključite. Ovo je jedan od najiritantnijih problema sa sustavom Windows 10, kojeg Windows 11 rješava.
Poboljšane mogućnosti rada za tablet
Windows 10 koristi tradicionalni način rada za tablete, koji je pomalo zastario. No u sustavu Windows 11 mnoge su stvari poboljšane, dok su neke uklonjene. Na primjer, Windows 11 više djeluje kao iPad; svaki puta kada svoj uređaj prebacite na tablet način rada, lakše je moguće kliknuti na njih. To uključuje nove geste za otvaranje izbornika Start, odbacivanje prozora i još mnogo toga.
Osim toga, Windows 11 dodatno poboljšava funkcionalnost olovke. I dalje možete koristiti Whiteboard, ali Windows 11 također donosi podršku za do četiri prečaca aplikacija.
Poboljšane mogućnosti performansi
Još jedan segment kojeg je Microsoft dodatno poboljšao unutar Windowsa 11 su performanse. Prema Microsoftu, Windows 11 koristi poboljšane mogućnosti u pogledu upravljanja memorijom.
Na primjer, kada korisnik otvori više prozora, Windows 11 će odvojiti više resursa za one prozore ili aplikacije koje više koristite. Windows 11 će obustaviti neke aktivnosti u radnoj memoriji, dok je računalo u načinu rada spavanja. Zbog ovoga, proces ”buđenja” računala iz procesa ”spavanja” za oko 25% je brže u odnosu na ”buđenje” unutar Windowsa 10.
Copilot
Windows Copilot polako se probio u Windows 11 i služi kao svojevrstan odgovor na OpenAI-ev ChatGPT. Ova mogućnost u osnovi ugrađuje Microsoftov Bing chat, pružajući korisnicima mogućnost korištenja pomoćnika koji funkcionira na temelju umjetne inteligencije. Kako vrijeme prolazi, tako Microsoft sve više proširuje i poboljšava funkcionalnost Copilota. Tvrtka je jasno dala do znanja da je umjetna inteligencija veliki fokus za Windows, posebno nakon što je OpenAI izbacio svoj ChatGPT u listopadu 2022. godine.
Ovo su neka od poboljšanja koja postoje unutar Windowsa 11, u odnosu na Windows 10. S obzirom na to da Microsoft prekida službenu podršku za Windows 10 u listopadu iduće godine, jasno je da će mnogi korisnici dotad prijeći na Windows 11. No isplati li se sada nadograditi ili je bolje pričekati još malo? Odgovor na ovo pitanje ovisi o mnogim čimbenicima i potrebama korisnika.
pcchip.hr