Intelovi procesori ipak su bolji od AMD-ovih za prosječnog gejmera

intelovi-procesori-ipak-su-bolji-od-amd-ovih-za-prosjecnog-gejmera

Gradnja gejming računala u kategoriji procesora svodi se na dva moguća izbora – Intel ili AMD. Stavimo li favoriziranje pojedinog brenda sa strane, krajnji izbor procesora svest će se na valoriziranje raznih parametara koji su aktualni, a to mogu biti omjer cijene i izvedbe, značajke, ukupni trošak za platformu, dugotrajnost platforme, energetska efikasnost i još mnogo toga.

Intel vs. AMD debata zaista traje godinama te se ona protegla i na 2024. gdje ipak imamo jasnu sliku tko odnosi prednost. Za svakodnevni gejming na računalu koje je dovoljno jako da pokreće moderne igre Intel definitivno ima za nijansu bolju izvedbu.

U nastavku navodimo četiri razloga zašto je to tako.

AMD Ryzen 5000G Cezanne ‘Zen 3’ desktop

  1. AMD ima probleme sa stabilnošću koji su gori od Intelovih

Kad je AM5 socket izašao, rasprave o stabilnosti sustava za gejming promijenile su se i pojavilo se uzbuđenje oko nove tehnologije koja bi konačno mogla donijeti željenu kvalitetu.

Možda je najveći izazov s kojim su se gejmeri susreli pokretanje DDR5 RAM-a koji je rangiran više od 6000 MT/s zajedno s Ryzen 7000 procesorima. Uzbuđenje se nakon toga kod AMD-ovih fanova djelomice sleglo jer su Ryzen čipovi limitirali brzinu RAM-a na spomenutih 6000 MT/s i još uz to pokazali kako imaju probleme s istom konfiguracijom. Brojni korisnici najprije su uočili da se javljaju poteškoće sa stabilnosti sustava.

Promotrimo li istu situaciju kod Intela, možemo vidjeti da su njegovi Raptor Lake procesori uvijek podržavali brže RAM konfiguracije još od ranijih usporedbi sa Zen 4 procesorima. Čak i kad na Intelovim procesorima dođe do nekih problema sa stabilnosti, oni su ograničeni samo na 13900K i 14900K modele za koje je odmah jasno da su druga kategorija u odnosu na potrebe prosječnog gejmera.

Iz izloženog je vljdivo da će kod svakog gejmera koji se ne želi baviti postavkama BIOS-a i overclockanjem Intel biti prvi izbor.

AMD Ryzen 3

  1. AMD-ova energetska efikasnost nije tako važan faktor

Nije neka tajna da AMD-ova tehnologija koja rabi tzv. „5nm process node“ u kombinaciji sa Zen 4 arhitekturom čini Ryzen 7000 procesore u energetskom smislu mnogo efikasnijima od Intelovih Raptor Lake procesora. Jedini je problem što to ne znači previše kad birate procesore.

Ako ste odlučili potrošiti od 800 do 1000 eura na gejming PC, potrošnja dodatnih 50 eura na prosječni CPU hladnjak nije neka velika stvar.

Znači, kada imate potrebni hardver za hlađenje procesora koji će održavati njegovu temperaturu u optimalnom stanju, veća potrošnja energije od strane Intelovih procesora prestaje biti problem. Čak ni argumenti za veće račune od struje ili veće temperature tijekom overclockinga ne igraju toliku ulogu i nisu u razmatranjima kod prosječnih gejmera kojima je bitno da su uvjeti za kvalitetan gejming omogućeni. Više od toga ih zapravo ne zanima.

Intel Core i9-10900K

  1. Intel daje za nijansu više vrijednosti za novac

Faktor omjera cijene i izvedbe vjerojatno se nalazi na vrhu ljestvice prioriteta kod prosječnih gejmera koji žele dobro uložiti svoj novac. Dok AMD možda ima sjajne procesore kao što su Ryzen 5 7600X, Ryzen 7 7700X ili čak moćniji Ryzen 5 9600G, Intel za nijansu odnosi pobjedu ako se isključivo koncentriramo na procesore budget i srednje kategorije.

Core i5 – 13600KF može se naći na tržištu za cijenu od 200 do 250 eura i postaje bolji izbor u odnosu na nešto jeftiniji Ryzen 5 7600X. Razlog je taj što oba procesora daju slične gejming izvedbe, no Intelova efikasnost korištenja jezgri čini da 13600K radi mnogo bolje kad su u pitanju multitasking ili produktivni rad, a to će zanimati one koji, povrh gejminga, imaju i neke druge zanimacije kao što su uređivanje videa, 3D renderiranje itd.

Kod drugih kategorija budget procesora i onih srednje kategorije ista je priča. Jedan Core i3 – 13100 je definitivno najbolji procesora u domeni od 100 do 120 eura. Ryzen 5 5600X je 30 do 50 eura skuplji od njega, no njegova izvedba je prilično slična i ne može se istaknuti neka osobita prednost.

AMD ZEN 5 PROCESORI

  1. Dugotrajnost AMD-ove platforme nije nešto što se mora imati

Kratko i jasno – prosječni gejmer ne trči za nadogradnjama procesora. AMD obećava dugotrajnije sockete kod starijih AM4 i novih AMD 5 platformi što je zaista sjajno, no zanima li to prosječnog gejmera?

Gejmer koji je sastavio budget gejming računalo (ili čak ono srednjeg ranga) očekuje njegovo trajanje od 3 do 4 godine bez hardverskih nadogradnji. U tom se razdoblju želi imati solidno gejming iskustvo i zaboraviti što se iznutra događa dok je god sustav aktualan.

Daleko od toga da AMD-ovo garantiranje dugotrajnosti nije prednost, ali kod budget gejming računala i onih srednjeg ranga gejmeri o tome previše ne brinu. Izvedba, cijena i vrijednost za novac su mnogo važniji faktori kod prosječnog gejmera u odnosu na to koliko će trajati pojedini socket na matičnoj ploči.

Iznijeto mišljenje u tekstu je samo mišljenje i naravno da će se pojaviti poklonici AMD-ovih procesora koji će u potpunosti odbaciti navedena četiri razloga. Pokušali smo iz perspektive prosječnog gejmera vidjeti koji brend procesora može pružiti brži gejming koji je kvalitetniji i stabilniji. Izbor je na kraju bio na Intelovim procesorima i u 2024. oni odnose pobjedu u toj domeni, no možda se stvari promijene.

Piše: Ervin Mičetić



pcchip.hr

DVB Portal

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.

View more
Accept
Scroll to Top