Ako spadate u grupu korisnika koja je razočarana Windowsima 11, možda ćete se htjeti opet vratiti na Windows 10 jer ste shvatili da se radi o operativnom sustavu koji vam više odgovara.
Iako taj postupak zvuči bezbolno te vas razni tutoriali koje možete naći na internetu mogu voditi kroz sve faze, u stvarnosti se ipak javljaju neki problemi.
To se posebno odnosi na korisnike koji su kupili računalo s unaprijed instaliranim Windowsima 11. Oni svakako mogu napraviti povratak na Windowse 10, no to može rezultirati s neočekivanim problemima.
Tržište računala s Windowsima 11
Trenutno kupujete novo računalo ili ste ga kupili u zadnjih godinu dana? Velika je vjerojatnost da navedeni uređaji imaju unaprijed instalirane Windowse 11. Windowsi 10 bliže se svom kraju i u 2024. godini na tržištu nećete naći primjerke računala s njima osim ako se ne radi o modelima koji nisu prodani u zadnje dvije ili tri godine. Isto se odnosi i na poslovna računala koja u ovom trenutku većinom imaju Windowse 11.
Uzmimo da ste kupili takvo računalo s Windowsima 11 i da vam se korisničko iskustvo nikako nije svidjelo. Možda ste se ipak odlučili da bi vam Windowsi 10 više odgovarali. Što učiniti? Mogu li računala s unaprijed instaliranim Windowsima 11 biti vraćena na Windowse 10?
Vraćanje na Windows 10 je moguće, ali…
Nadogradnje s Windowsa 10 na Windowse 11 iznimno su lake i ostaju vam sačuvane sve aplikacije, postavke i datoteke koje ste koristili. Obrnuti postupak? Možemo reći da nije isto.
Ako se želite s Windowsa 11 vratiti na Windowse 10, morat ćete napraviti ponovnu čistu instalaciju koja zahtijeva backup podataka te ponovno vraćanje datoteka i reinstalaciju svih aplikacija. Licenca za Windowse 11 bit će dostatna za aktivaciju Windowsa 10, a to znači da ćete kasnije uvijek iznova imati opciju povratka na novi operativni sustav ako ikad budete htjeli.
Ono što ovdje predstavlja problem su računala koja dolaze s unaprijed instaliranim Windowsima 11. Kod njih ćete svakako morati dobro razmisliti ako se idete upuštati u avanturu vraćanja na Windowse 10.
U navedenoj situaciji korisnici su prvo primijetili niz glitcheva. Oni su zapravo rezultat hardverskih nekompatibilnosti kada se instaliraju Windowsi 10, a to je još izraženije pošto se radi o računalima čije specifikacije odgovaraju novom operativnom sustavu.
Nažalost, hardverska nekompatibilnost može od, inače pouzdanih, Windowsa 10 napraviti operativni sustav na kojem će se učestalo javljati problemi koji bitno utječu na rad i aktivnosti.
Drugi veliki problem koji su korisnici također primijetili je greška pod oznakom 0xC1900101-0x20017 (The installation failed in the SAFE_OS phase with an error during BOOT operation). Ona je vezana uz instalacijske procese, a ovdje se radi o instalaciji Windows 10 operativnog sustava koja se ne može uspješno provesti do kraja.
Iako kod ove situacije postoje opcije za otklanjanje problema kao što su korištenje Windows Update Troubleshooter alata ili ažuriranje BIOS-a, očito je da se mogu pojaviti problemi koji ne dopuštaju čistu instalaciju Windowsa 10.
Na kraju možemo zaključiti kako je svakako povoljnija opcija kad ste napravili nadogradnju na Windowse 11 sa svog Windows 10 računala i sada se želite ponovno vratiti na staro. Tada vraćanje Windowsa 10 predstavlja jednostavniji proces jer je vaše računalo na samom početku bilo konfigurirano za navedeni operativni sustav.
Ako imate situaciju da želite napraviti povratak na Windows10, na računalu s unaprijed instaliranim Windowsima 11, preporučujemo da o tome dobro razmislite. Ovdje se vrlo lako mogu pojaviti problemi jer nema početne hardverske kompatibilnosti pa je pokušaj optimizacije starog operativnog sustava na računalu s novim hardverskim specifikacijama razlog zašto dolazi do poteškoća kod instalacije i zašto se pojavljuju razni oblici glitcheva i bugova koji ozbiljno mogu utjecati na kvalitetu korisničkog iskustva.
Piše: Ervin Mičetić
pcchip.hr