Ukupni prihodi Span Grupe, jedne od vodećih hrvatskih informatičkih kompanija, u prvoj polovici 2024. godine iznosili su 89,5 milijuna eura, što je porast od 40 posto u odnosu na isto razdoblje 2023. godine. Poslovni prihodi također bilježe porast od 40 posto te iznose 88,2 milijuna eura, objavila je kompanija.
EBITDA prije jednokratnih stavki u prvoj polovici 2024. iznosi 6,2 milijuna eura i veća je za 21 posto u odnosu na isto razdoblje lani. EBITDA nakon jednokratnih stavki u istom periodu bilježi rast od 33 posto te iznosi 5,8 milijuna eura. Ostvarena neto dobit iznosi 2,3 milijuna eura, što je porast od 7 posto u odnosu na isto razdoblje 2023.
Span Grupa je na inozemnim tržištima ostvarila 82 posto prihoda, pri čemu su rastu najviše doprinijele Ukrajina i Estonija. Najveći rast prihoda, od 54 posto, ostvaren je u segmentu Upravljanje softverskom imovinom i licenciranje, dok segment Razvoj softvera i poslovnih rješenja bilježi rast prihoda od 29 posto u odnosu na isto razdoblje 2023. godine.
„Ulaganja u IT su se intenzivirala. Kod naših korisnika vidimo veću potrebu za cloud i cyber security rješenjima, kao i rješenjima temeljenima na umjetnoj inteligenciji koja se sve više integriraju u brojne niše poslovanja sa svrhom povećanja produktivnosti. Upravo su te tri grane i naši poslovni fokusi te s istim strateškim smjerom nastavljamo dalje“, istaknuo je Nikola Dujmović, predsjednik Uprave Spana.
Od poslovnih događaja prve polovice godine izdvaja se kako je Span d.d. stekao stopostotni udio u povezanom društvu Bonsai, osnovanom prije sedam godina i usmjerenom na pružanje rješenja iz područja umjetne inteligencije. Potom je provedeno i pripajanje povezanih društava Bonsai i Ekobit u Span d.d. sa svrhom objedinjenja ponude razvoja softverskih i AI rješenja te jedinstvenog nastupa na tržištu. Upravo na temelju razvoja i implementacije vrhunskih rješenja iz područja umjetne inteligencije Span je i ove godine proglašen Microsoft Partnerom godine za Hrvatsku.
Span Grupu čine tri domaća povezana društva: Span d.d., Trilix i Span Centar kibernetičke sigurnosti; te deset inozemnih: u Sloveniji, Velikoj Britaniji, SAD-u, Njemačkoj, Ukrajini, Azerbajdžanu, Švicarskoj, Moldaviji, Estoniji i Gruziji.