Kupili ste novo prijenosno računalo koje pogoni operativni sustav Windows. Nakon što ste ga raspakirali i prvi put napunili, vrijeme je da podesite bitne postavke. Neki od ovih koraka osigurat će učinkovit rad vašeg računala, dok će drugi pridonijeti sigurnosti vaših podataka. Zajednički učinak svih tih postupaka bit će da vaše prijenosno računalo bude pravilno podešeno od samog početka, piše How To Geek.
Instalirajte ažuriranja na čekanju
Potpuno nova prijenosna računala nakon izlaska iz tvornice često mjesecima stoje na zalihama prije nego što se prodaju. Za to vrijeme Microsoft je izdao niz ažuriranja operativnog sustava koja neće biti instalirana na vašem prijenosnom računalu. Stoga je ključno instalirati ova ažuriranja na čekanju kako biste dobili najnovije značajke i učinili svoj sustav sigurnim.
Da biste potražili i instalirali ažuriranja za Windows na čekanju, desnom tipkom miša kliknite gumb “Start”, otvorite “Postavke / Settings” i idite na karticu “Ažuriranje Windowsa / Windows Update” na lijevoj strani. Ako je operativni sustav Windows već preuzeo ažuriranja, od vas će se tražiti da ponovno pokrenete uređaj kako biste ih instalirali. U tom slučaju kliknite na gumb “Pokreni ponovo / Restart Now”.
Ako nema preuzetih ažuriranja, kliknite na “Check for Updates / Provjeri ažuriranja.” Windows će tada tražiti dostupna ažuriranja i preuzeti ih. Zatim ponovno pokrenite uređaj da biste ih instalirali.
Deinstalirajte unaprijed instalirani Bloatware
Bloatware su nepotrebne aplikacije i programi koje je proizvođač unaprijed instalirao na vaše prijenosno računalo. To može uključivati antivirusni softver, aplikacije za glazbu ili streaming, aplikacije za vremensku prognozu i vijesti, videoigre, aplikacije originalnog proizvođača (OEM) i još mnogo toga. Te aplikacije zauzimaju dragocjeni prostor za pohranu i radom u pozadini smanjuju performanse sustava.
Također, prema zadanim postavkama te aplikacije imaju dopuštenje za često slanje dosadnih skočnih (pop up) prozora, posebno iz unaprijed instaliranih antivirusnih aplikacija, pozivajući vas da se pretplatite na njihove premium usluge. Stoga je važno ukloniti te aplikacije. Da biste to učinili, desnom tipkom miša kliknite gumb Start i otvorite “Settings / Postavke”. Zatim idite na “Aplikacije / Apps > Instalirane aplikacije/ Installed Apps”.
Pronađite nepotrebne aplikacije, kliknite na tri vodoravne točke pored njih i kliknite “Deinstaliraj / Uninstall”.
Konfigurirajte sigurnosnu kopiju
Bez obzira na to prebacujete li podatke sa svog starog prijenosnog računala ili koristite novo bez prijenosa starih podataka, trebali biste postaviti sigurnosnu kopiju (Back up) kako bi vaši podaci bili sigurni u slučaju krađe vašeg računala ili kvara diska za pohranu. Imate nekoliko opcija za sigurnosno kopiranje svojih podataka.
Za sigurnosno kopiranje datoteka možete koristiti besplatne opcije odnosno uslugu pohrane podataka u oblaku kao što je One Drive. No, besplatne opcije pohrane podataka u oblaku često su ograničene prostorom, ograničavaju sigurnosne kopije na određene mape i možda neće zadržati originalne verzije datoteka i mapa.
Druga je mogućnost da za pohranu sigurnosne kopije koristite neku komercijalnu opciju. Iako postoji početni trošak, dobivate neograničenu i pouzdanu uslugu sigurnosnog kopiranja (možete dobiti uslugu za manje od 100 dolara).
Nakon postavljanja, usluga radi u pozadini i neprestano izrađuje sigurnosnu kopiju svih novih datoteka koje stvorite ili spremite.
Napomenimo da uz pohranu sigurnosne kopije u oblaku nikada ne škodi izraditi lokalnu sigurnosnu kopiju važnih podataka.
Postavite točku za vraćanje sustava
Točka vraćanja sustava (System Restore Point) je snimka sistemskih datoteka, postavki i registra vašeg računala u određenom trenutku. Ako naiđete na problem koji opći popravci ne mogu riješiti, možete vratiti svoj sustav u prethodno stanje kada je sve dobro radilo. Za razliku od sigurnosne kopije, točka vraćanja sustava ne uključuje osobne datoteke i vraćanje neće utjecati na njih.
Da biste postavili točku vraćanja sustava, upišite System Restore u Windows traku za pretraživanje i kliknite na “Create a Restore Point.” Na kartici Zaštita sustava kliknite gumb “Create / Kreiraj”, dodajte naziv koji se lako pamti, poput “Točka vraćanja novog računala” i kliknite “Create / Kreiraj”. Pričekajte da se proces uspješno završi.
Onemogućite oglase i preporuke
Microsoft prikazuje reklame u raznim područjima operativnog sustava, uključujući izbornik Start, Lock Screen, File Explorer, Windows Search, Windows Store itd.
Iako Microsoft personalizira te oglase i preporuke na temelju aplikacija i usluga koje koristite kako bi predlažući relevantne usluge poboljšao korisničko iskustvo, oni s vremenom mogu postati prilično dosadni. Ako ne želite da vam smetaju, morat ćete ih onemogućiti.
Nažalost, ne postoji opcija za isključivanje svih oglasa jednim klikom – morat ćete ih onemogućiti pojedinačno.
Omogućite opciju “Pronađi moj uređaj”
Pronađi moj uređaj (Find My Device) korisna je značajka koja bi uvijek trebala biti uključena na vašem prijenosnom računalu. Omogućuje vam praćenje lokacije vašeg računala ako se izgubi ili bude ukradeno i zaključavanje kako biste spriječili neovlašteni pristup vašim privatnim podacima. Također, možete poslati prilagođenu poruku sa svojim kontakt informacijama na zaključani zaslon, što bi moglo pomoći dobrom Samaritancu da vam vrati prijenosno računalo.
Da biste omogućili opciju “Pronađi moj uređaj”, morate biti prijavljeni na prijenosno računalo s Microsoftovim računom koji ima administratorska prava. Nakon što se prijavite, otvorite aplikaciju “Postavke”, idite na karticu “Privatnost i sigurnost” na lijevoj strani, zatim idite na “Pronađi moj uređaj” na desnoj strani i klikom uključite opciju “Pronađi moj uređaj”.
Postavite opciju “Windows Hello”
Zatim postavite opciju “Windows Hello” za trenutačnu prijavu na prijenosno računalo s pomoću prepoznavanja lica, skeniranja otiska prsta ili PIN-a, kako biste izbjegli upisivanje dugačke lozinke. Da biste to učinili, otvorite “Settings / Postavke”, idite na karticu “Accounts / Računi” na lijevoj strani i idite na Računi /Accounts > Mogućnosti prijave / Sign-In Options. Kliknite opciju prijave koju želite postaviti i slijedite upute na zaslonu.
Naravno, ako vaše računalo nema senzor otiska prsta ili ne podržava prepoznavanje lica, nećete moći koristiti te opcije.
Instalirajte osnovne aplikacije
Konačno, trebali biste instalirati nekoliko bitnih aplikacija kako biste optimizirali svoje iskustvo na računalu sa sustavom Windows. Preporuka je da instalirate lagani preglednik s učinkovitom potrošnjom resursa kao što je Pale Moon ili UR Browser, aplikaciju Auto Dark Mode za automatsko prebacivanje između svijetlih i tamnih načina rada i robustan alat za pretraživanje datoteka kao što je Everything.
Također, instalirajte namjenske alate za snimanje zaslona (screenshot) kao što su Lightshot i ShareX, te besplatni softver za kompresiju datoteka otvorenog koda kao što je 7-Zip. Korisno je instalirati i PowerToys, set freeware uslužnih programa koji vam mogu pomoći u povećanju produktivnosti.
Uz navedene korake, nastavite istraživati druge Windows značajke kako biste maksimalno iskoristili mogućnosti svog novog prijenosnog računala.