CES 2025 u Las Vegasu privukao više od 141.000 učesnika (u odnosu na 138.000 prošle godine) i sjeverno od 4.500 izlagača. Umjetna inteligencija (AI) je bila, još jednom, velika atrakcija na ovogodišnjem gadgetfestu, obilježenom Nvidijinim keynoteom koji je vidio ljude koji su stajali u redu nevjerovatna tri sata prije događaja (oko 6.300 je prisustvovalo uživo u Michelob Ultra Areni, prema Consumer Technology Association, CES-ovom showrunneru).
Sama veličina i opseg CES-a čini nemogućim pokriti svaki aspekt važnosti. Ali Jeff Baumgartner, usamljeni dopisnik Light Readinga za CES, bio je na sceni, skakutajući gore-dolje po Vegas Stripu za sastanke i događaje za štampu (uključujući i ažuriranje od Skylo o svojoj inicijativi direktnog pristupa uređaju) i pogled oko izložbenog prostora i drugih elemenata koji su bili barem skromno povezani sa područjem pokrivanja Light Readinga.
Jeff i glavni urednik Light Readinga Phil Harvey povezali su se na LR Extra Podcastu kako bi razgovarali o nečemu što se moglo vidjeti i čuti na ovogodišnjem showu, koji se sada proteže duž većeg dijela Stripa, uključujući mjesta kao što su Aria, The Cosmopolitan, The Venetian, Caesar’s Palace, Park MGM (stari “Monte Charlo”, kako ga je Harvey nazvao 2008. godine) i, naravno, sam Las Vegas Convention Center.
Neke vijesti su podijeljene na Jeffovom posljednjem sastanku na sajmu, dok je izvršni direktor MobileX-a Peter Adderton raspravljao o kompaniji Novo partnerstvo za odjeću/brendiranje sa Etikom koja će dati mobilnom provajderu način da svoje klijente pretvori u prodajne agente.
Usput, bilo je nekih vijesti u Smart TV areni, uključujući i riječ da Sharp je TiVo-ov početni pametni TV partner za SAD, s još jednim koji tek treba biti objavljen. Tempirano sa predstavom, Sharp je najavio partnerstvo sa Xumo, Charter-Comcast streaming zajedničko ulaganje, za razvoj nove linije povezanih televizora.
Xumo-ov prostor za sastanke i demonstracije u Vdari pokazao je različite modele pametnih televizora koje pokreće njegov operativni sistem, uključujući i pogled na novu liniju iz Sharpa koja će debitirati kasnije ove godine. (Izvor: Jeff Baumgartner/Light Reading)
Jeff je sustigao predsjednika Xumoa Marciena Jenckesa u emisiji kako bi razgovarali o planovima JV-a za 2025. godinu i ažuriranju njegovog dosadašnjeg napretka (isporuke pametnih televizora Xumo su u “jednocifrenim milionima” u ovom trenutku, rekao je). Imat ćemo mnogo više o toj raspravi u Light Reading Podcastu koji će biti objavljen kasnije ove sedmice.
A ako volite robote, CES vas nije razočarao. Bili su posvuda.
Enchanted Tools se vratio na CES sa nadograđenom verzijom svog Mirokaï karakternog robota, koji je pokretan Nvidijinim ‘Jetson’ čipovima. (Izvor: Jeff Baumgartner/Light Reading)
I bili su dobronamjerni, uslužno orijentirani roboti. Nijedan nije pokazao nikakvu otvorenu namjeru da preuzme ljudsku rasu (oni su tako podmukli).
A Philip K. Dick je bio na tragu nečega kada je Zamišljao je dan kada će naši ljubimci biti roboti. Tombot, tvrtka koja stoji iza pahuljaste, robotske životinje za emocionalnu podršku po imenu Jennie, imala je posjetitelje izložbe u redu da provjere njegovu slatku kreaciju.
‘Jennie’, Tombotovo štene koje pokreće umjetna inteligencija, koje reagira na glasovne naredbe, privuklo je mnogo pažnje. (Izvor: Jeff Baumgartner/Light Reading)
Povezani automobili su također bili velika stvar na CES-u 2025. Ali mislili smo da je Clariosov DeLorean (da pokaže svoju naprednu tehnologiju baterije, a ne kondenzator fluksa) bio jedan od hladnijih ekrana.
Clarios je koristio DeLorean da pokaže svoju naprednu tehnologiju baterija, iako je barem izgledao kao da bi mogao nekoga vratiti u prošlost. (Izvor: Jeff Baumgartner/Light Reading)
Evo snimke onoga što je pokriveno u podcastu (kliknite na dugme za titlove u playeru za lagano uređeni transkript):
-
Pozadina: Kako chaotic i gužva je bila ovogodišnji CES? (01:01)
-
Peter Adderton’s new sales play for MobileX (05:00)
-
Ažuriranja sa tržišta pametnih televizora, uključujući neke vijesti iz TiVo-a, Xumo-a i nedavno rebrendiranog Whale TV-a (12:00)
-
Koje su čudne ili znatiželjne stvari bile na CES-u 2025 (roboti… puno, puno robota) (20:30)
-
Thoughts on Nvidia’s plans for a $3,000 AI supercomputer (23:45)
O autorima
Viši urednik, Light Reading
Jeff Baumgartner je viši urednik za Light Reading i odgovoran je za svakodnevno izvještavanje i analizu kablovskog i video sektora. Pratite ga dalje X i LinkedIn.
Baumgartner je također služio kao urednik stranice za Light Reading Cable od 2007. do 2013. godine. Između svoja dva boravka u Light Readingu, vodio je tehničko izvještavanje za Multichannel News i bio je redovni saradnik Broadcasting + Cable. Baumgartner je imenovan u klasu pionira kablovske televizije za 2018. godinu.
Glavni urednik, Light Reading
Phil Harvey je pisac i urednik Light Readinga više od 18 godina zajedno. Svoju drugu turneju započeo je kao glavni urednik stranice u aprilu 2020. godine.
Njegovo zanimanje za brzinu i razmjer znači da često pokriva optičko umrežavanje i temeljne tehnologije koje pokreću moderni Internet.
Harvey je pokrivao umrežavanje, internetsku infrastrukturu i dot-com maniju u kasnim 90-ima za časopise iz Silicijske doline kao što su UPSIDE i Red Herring prije nego što se pridružio Light Readingu (po prvi put) krajem 2000. godine.
Nakon preseljenja u Republiku Teksas, Harvey je proveo osam godina kao tehnološki pisac za časopis D CEO, stvarajući kolumne o tehnološkom napretku u svemu, od superračunarstva do recikliranja mobilnih telefona.
Harvey je strastveni fotograf i kolekcionar fotoaparata – ako prihvatite da su kompulzivna kupovina i “sakupljanje” isto.
