Američki dvostranački odbor za energetiku i trgovinu Predstavničkog doma uveo je potencijalno zakonodavstvo za ažuriranje trenutnih pravila FCC-a o licenciranju satelita. Jedan aspekt će biti zabrana kineskih preduzeća, iako još uvijek nije potpuno jasno da li će zakonodavstvo pokriti satelite gdje vlasništvo – različito od komponenti – uključuje kineske kompanije. To bi moglo uticati na Eutelsat i njegovo spajanje sa OneWeb-om, na primer. Eutelsat ima kineskog akcionara.
Zakon takođe pokriva Rusiju, iako će opet biti potrebna dodatna jasnoća za operatere koji su ispravno licencirani od strane ITU-a i kako bi to uticalo na njihove američke usluge.
Komitet kaže da je današnjoj svemirskoj industriji koja se brzo menja potrebno novo zakonodavstvo.
Predložena su dva predloga:
· Zakon o racionalizaciji satelita i telekomunikacija
· Zajedno će ažurirati trenutna pravila i propise o stranom vlasništvu, održivosti prostora, rokovima licenciranja i načinu na koji satelitski operateri mogu dijeliti spektar. Zakoni su prva promena pravila o licenciranju satelita i prve promene u poslednjih nekoliko decenija. Nacrti zakona, ako budu usvojeni, ažuriraće Zakon o komunikacijama, kako bi uključili satelitsku tehnologiju.
Jedna od velikih promjena dala bi FCC-u specifične rokove za rukovanje aplikacijama za satelitsko licenciranje.
“Da bismo osigurali da SAD, a ne Kina, nastave da vode ovu globalnu industriju, moramo pojednostaviti naše regulatorne procese kako bismo pokrenuli inovacije, istovremeno osiguravajući da naši zakoni u potpunosti štite američku javnost,” navodi se u saopštenju Komiteta.
Glavni zakon bi obezbedio zahteve za svaku licencu, kao što je da FCC stvori ciljeve za bezbednost svemira i pokriva orbitalne krhotine, kao i način na koji se “mrtvi” sateliti deorbitiraju kada se više ne koriste.
Zakon o sigurnom svemiru mijenja postojeće zakonodavstvo i spriječio bi FCC da odobri licencu ili da američkom tržištu omogući pristup negeosinhronim satelitima (uključujući letjelice u niskoj i srednjoj Zemljinoj orbiti) koji se smatraju prijetnjom nacionalnoj sigurnosti.
To bi moglo odmah da utiče na Rusiju i Kinu da uđu na američko tržište uprkos tome što imaju tehnologiju za to, a možda i uprkos tome što su dobili dozvolu za lansiranje i orbitiranje satelita sa ITU-a.
Već na predloženoj listi zabranjenih (koju je FCC izdao i ažurirao u septembru 20 su kompanije kao što su telekomunikacioni gigant Huawei, ZTE, Hytera Communications, Hangzhou Hikvision Technology, Dahua Technology, AO Kaspersky Labs., China Mobile, China Telecom, Pacific Network, ComNet, China Unicom i bilo koja podružnica.