Kanadsko mega-sazviježđe Kepler radi sa parom prototipa letjelice “pathfinder” koja radi u niskoj Zemljinoj orbiti kako bi dokazala svoj sistem, a objavila je podatke koji pokazuju koliko bi koncept mogao biti moćan.
Mina Mitry, izvršna direktorica Keplera, rekla je da je prebacila terabajte podataka preko svog para demo letjelica i opsežno testirala vrstu zahtjeva koje će vjerovatno postaviti njeni klijenti. Svi testovi su se fokusirali na interoperabilnost laserskih veza letelice. Kompanija promoviše svoje planirane usluge kao “Isporuka podataka brzinom svetlosti.”
Prototipovi Kepler mreže opremljeni su izuzetno korisnom tehnologijom i koja omogućava Kepleru da individualno prilagodi orbite kako bi demonstrirao dinamiku veze koju korisnički satelit može iskusiti.
Demo-craft je po tehnologiji sličan predloženom relejnom sazviježđu kompanije. Letjelica je dizajnirana tako da bude u skladu sa standardima interoperabilnosti koje je utvrdila Američka agencija za razvoj svemira (SDA). Zaista, SDA i druge vladine “odbrambene i obavještajne” agencije su glavna meta za poslovanje Keplera.
Kepler će svoju novu flotu početi lansirati 2025. godine, a prvih 10 ovih relejnih letjelica trebalo bi početi pružati usluge prije kraja sljedeće godine.
U međuvremenu, Kepler trenutno upravlja sa 21 mnogo manjom letelicom u sunčevoj sinhronoj orbiti koja koristi radio frekvencije za obezbeđivanje povezivanja niske brzine podataka za udaljene uređaje. To su mnogo manji sateliti i sa svake strane mere samo 10 centimetara.