Prognoza: 7 tona satelita lansiranih dnevno do 2033. godine

prognoza:-7-tona-satelita-lansiranih-dnevno-do-2033.-godine

Novaspace, kompanija za svemirsko savjetovanje i tržišnu inteligenciju, najavila je objavljivanje 27. izdanja Sateliti koji će biti izgrađeni i lansirani, predviđajući rekordni porast potražnje za satelitima do 2033. godine.

Ovo izdanje predviđa u prosjeku preko 3.700 satelita lansiranih godišnje između 2024. i 2033. godine – što je ekvivalentno 10 satelita dnevno i ukupne mase od sedam tona – odražavajući rast satelitske povezanosti i podatkovnih usluga. Izvještaj baca svjetlo na dugoročnu dinamiku satelitskog tržišta, naglašavajući održivu potražnju, promjene navika krajnjih korisnika i seizmičke pomake uzrokovane vertikalnom integracijom odabranih igrača i posebnim fokusom na probleme s kojima se suočavaju dobavljači.

Ključni nalaz izvještaja je rastuća koncentracija potražnje za satelitima među nekolicinom operatera mega-konstelacije. Respektivno, četiri komercijalne širokopojasne negeostacionarne orbite (NGSO) mega konstelacije transformiraju pejzaž proizvodnje i implementacije satelita, posebno u potrazi za globalnom povezanošću. Samo konstelacije Starlink, Kuiper, G60 i GuoWang će činiti 65 posto potražnje u broju satelita, ali samo 14 posto ukupne vrijednosti proizvodnje i lansiranja jer će njihova vertikalna integracija omogućiti masivne ekonomije u velikim razmjerima.

Nasuprot tome, 2.900 satelita težine više od 500 kg svaki i kojima upravlja 170 satelitskih operatera, predstavljat će 70 posto tržišne vrijednosti proizvodnje satelita i lansiranja, ali samo 7 posto ukupnog broja satelita. Ovo odražava raznolikost slučajeva upotrebe, orbita, potreba za performansama, mase i faktora oblika.

Izvještaj ukazuje da će potražnja za komercijalnim geostacionarnim orbitalnim (GEO) komunikacijskim satelitima ostati stabilna u odnosu na proteklih 10 godina, sa prosječno 12 godišnjih narudžbi, dok se očekuje da će kombinirana vrijednost proizvodnje i lansiranja pasti za 25 posto, potaknuta širim spektrom satelita, uključujući i manju imovinu.

Nadalje, nedavno uspješna spajanja i akvizicije između GEO comsat satelitskih operatera Viasat – Inmarsat i Eutelsat – OneWeb, kao i tekući pregovori između kompanija kao što su SES i Intelsat, dovest će do racionalizacije flote i strategija više orbita.

Na vladinoj strani, civilne i odbrambene agencije iz šest vodećih svemirskih javnih tijela (SAD, Kina, EU, ESA, Indija i Japan) koncentrirat će dvije trećine potražnje u proizvodnji i lansiranju tržišne vrijednosti.

LANSIRANJE I PROIZVODNJA SATELITA:
NGSO KONSTELACIJA I VLADA POKREĆU POTRAŽNJU

Rastuća tržišna dominacija nekoliko velikih komercijalnih satelitskih operatera mogla bi vršiti pritisak i na manje konkurente i dobavljače. Etablirani proizvođači satelita, koji se već bore sa pritiscima troškova i zahtjevima za većom efikasnošću, mogu se suočiti sa daljnjom kompresijom marži jer se ovi glavni operateri zalažu za povoljnije cijene. Kao rezultat toga, spajanja ili partnerstva između proizvođača satelita mogu postati bitna za održavanje konkurentnosti.

Maxime Puteaux, direktor u Novaspaceu i urednik izvještaja, komentirao je: “Rastuća koncentracija potražnje od malog broja vertikalno integriranih kupaca, zajedno sa zahtjevima krajnjih korisnika za isplativim uslugama, gurnut će ka konsolidaciji u cijelom lancu vrijednosti, od satelitskih operatera do njihovih dobavljača.” Dodao je: “Međutim, dok potražnja za satelitima cvjeta, industrija se suočava sa značajnim izazovima u smislu proizvodnih kapaciteta, infrastrukture za lansiranje i tržišne koncentracije. Iako se kraj nestašice zapadnih lansera približava, to tek treba značajno utjecati na tekuća uska grla i izazvati dominaciju SpaceX-a.”

DVB Portal

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.

View more
Accept
Scroll to Top