Recenzija HP Victus 15: Pristupačni gaming laptop za igranje na 1080p

recenzija-hp-victus-15:-pristupacni-gaming-laptop-za-igranje-na-1080p


Sve u svemu jedno vrlo dobro prijenosno računalo, umjeren cijene, namijenjeno prvenstveno za igraći segment.

HP Victus 15 je 15,6-inčno cjenovno pristupačno prijenosno računalo namijenjeno prvenstveno za igraći segment. Dostupan je s procesorima Intel Core i5 ili i7 12. i 13. generacije i više različitih Nvidia-inih diskretnih grafičkih kartica (odnosno grafičkih kartica koje dolaze s vlastitom radnom memorijom); od GeForce GTX 1650 do RTX 4050.

Također postoji više opcija prikaza od 1080p s brzinom osvježavanja od 60 Hz ili 144 Hz. Maksimalni kapacitet memorije i pohrane iznosi 16 GB, odnosno 1 TB. Ima Wi-Fi 6 bežičnu vezu, 720p web kameru i bateriju od 70 Wh. Njegov odabir priključaka uključuje dva USB-A, jedan USB-C, HDMI 2.1, čitač SD kartica, Ethernet i 3,5 mm priključak za slušalice. Njegov USB-C priključak podržava video izlaz, ali ne i mogućnost punjenja.

Testirali smo HP Victus 15 s Full HD zaslonom i razinom osvježavanja slike od 144 Hz, Intel Core i5-12500H procesorom, Nvidia GeForce RTX 3050 grafičkom karticom, 16 GB memorije i 512 GB prostora za pohranu. Zaslon, procesor, GPU, memorija i pohrana dostupne su u različitim varijantama; dostupne opcije možete vidjeti u nastavku.

 

Dizajn i izgled

HP Victus 15 ima relativno jednostavan dizajn za ”gaming” prijenosno računalo. Može se pohvaliti s određenom ”gamerskom” estetikom, poput dizajna šarki i logotipa ‘V’, ali sveukupno gledano, skroman je i neće se previše isticati u profesionalnom radnom okruženju. Na donjoj strani možete pronaći zvučnike, koji se nalaze naprijed, kao i ventilacijske otvore sa stražnje strane. Osim toga, na stražnjoj strani uređaja i iznad tipkovnice nalaze se i otvori za zrak. Model je dostupan u tri boje: Mica Silver, Ceramic White i Performance Blue.

Kvaliteta izrade prijenosnog računala je vrlo dobra. Iako je uređaj izrađen od plastike i dalje odaje dojam čvrstoće i snage, s ravnomjerno raspoređenom masom. Gotovo da nema savijanja na poklopcu kada je prijenosno računalo zatvoreno, ali ima nešto na zaslonu i tipkovnici. Završna obrada laptopa je takva da se ne grebe niti lako ostavlja otiske prstiju, dok su nožice čvrste i stabilne.

Šarka je dobra. Odaje dojam glatkoće pri otvaranju i zatvaranju. Računalo je i relativno stabilno; zaslon se može pomalo klatiti i tresti prilikom agresivnog tipkanja, ali ne previše. Što se tiče dostupnosti komponenata, tu se nećete trebati puno mučiti. Za pristup unutarnjim dijelovima za nadogradnju i popravke, trebate samo ukloniti sedam Philips vijaka i otvoriti donju ploču. Jednom nakon što maknete donju ploču, sve zamjenjive komponente su lako dostupne.

Specifikacije uređaja

Zaslon od 16:9 je uobičajeni omjer širine i visine slike za prijenosna računala za igranje i vrlo je prikladan za korištenje medija. Dobar je i za produktivnost, iako bi viši omjer slike 16:10 ili 3:2 bio poželjniji, jer vam omogućuje da vidite više informacija dok čitate dokument ili web stranicu. Između dva panela od 60 Hz, najbolje je odabrati IPS opciju, jer IPS paneli obično imaju bolje kutove gledanja i reprodukciju boja od TN.

Za najbolje iskustvo igranja, najbolje je nabaviti zaslon od 144 Hz, jer će omogućiti bolji odziv i jasniji prikaz slike, pogotovo u situacijama kada se stvari brzo odvijaju na zaslonu. Zaslon prikazuje određeni, ne previše osjetan ”ghosting”, jer je vrijeme odziva malo sporo za zaslon od 144 Hz, ali nije tako loše. Zasloni od 60 Hz će raditi lošije, stvarajući pritom mutniju sliku s dužim tragovima zamućenja iza pokretnih objekata. Nažalost, niti jedan zaslon ne podržava promjenjivu stopu osvježavanja, kako bi se smanjilo trganje zaslona ili ”screen tearing”.

Omjer kontrasta IPS zaslona razine osvježenja od 144 HZ (45% NTSC) panela je u redu i unutar uobičajenog raspona za većinu IPS panela. Međutim, još uvijek je relativno nizak u usporedbi s drugim tehnologijama zaslona poput VA i OELD. Ova razina kontrasta čini da crna izgleda siva u tamnim postavkama. Ostali paneli će raditi slično osim TN panela, koji će vjerojatno biti nešto lošiji, jer TN paneli obično imaju niži omjer kontrasta.

Osim toga, zaslon od 144 Hz (45% NTSC) ne postaje jako svijetao, pa je najprikladniji za mračnu do umjereno osvijetljenu sobu. Međutim, postaje vrlo zatamnjen pri najnižoj postavci svjetline, što je izvrsno za gledanje u tamnoj sobi. Ostali paneli imaju istu vršnu svjetlinu osim vrhunskog 144Hz 100% sRGB zaslona, koji ima reklamiranu svjetlinu od 300 cd/m². Malo je vjerojatno da će doista dosegnuti 300 cd/m², ali to je ipak napredak.

Točnost prikaza zaslona HP Victus 15 je pristojna. Većina boja izgleda neprecizno zbog uskog raspona boja ploče, ali ravnoteža bijele je izvanredna. Temperatura boje samo je neznatno viša od standardne ciljne 6500K, nedovoljno da napravi vizualnu razliku. Gama ne prati sRGB krivulju; tamne scene izgledaju pretamne, dok svijetle scene izgledaju presvijetle.

S druge strane, raspon boja zaslona od 144 Hz (45% NTSC) mogao je biti bolji. Nema čak ni potpunu pokrivenost uobičajeno korištenog sRGB prostora boja, što znači da će većina sadržaja izgledati blago isprano. Njegova pokrivenost širih Adobe RGB i DCI P3 prostora boja je premala za praktične svrhe. Dva zaslona od 60 Hz imaju isti raspon boja. Vrhunski 144Hz (300 cd/m²) ima punu sRGB pokrivenost i pružit će najbolje vizualno iskustvo u pogledu boja.

Tipkovnica i touch pad

Još jedan segment kojim se ovaj laptop može pohvaliti jest njegova tipkovnica. Prostranog je rasporeda na koji se lako naviknuti. Tipke su glatke i relativno visoke kvalitete za jedno igraće prijenosno računalo s naglaskom na uštedi. Tipke su stabilne, imaju dobar hod i zahtijevaju vrlo malo sile za aktiviranje. Sve u svemu, tipke su odlične za dugotrajno tipkanje i ne uzrokuju umor tijekom duljeg razdoblja. Buka pri tipkanju prilično je niska i ne smeta u tihim okruženjima. Tipkovnica ima pozadinsko osvjetljenje, ali nema podešavanja svjetline, pa je možete samo uključiti ili isključiti.

Touch pad je isto tako vrlo dobar. Velik je, lak za korištenje, uz dovoljno trenja, koje nije pretjerano, iako je plastičan. Dobro prati sve pokrete i geste i nema problema s odbijanjem dlana. Nema problema ni s radnjama poput povlačenja i ispuštanja ili povećavanja i smanjivanja slika. Jedina mana je što možete kliknuti samo u donju polovicu touch pada. Klik je u redu. Sve u svemu, tipkovnica i touch pad su plusevi ovog modela laptopa.

Zvučnici i kamera

HP Victus 15 ima dobre zvučnike. Postaju relativno glasni s minimalnim znakovima šuma i kompresije pri maksimalnoj glasnoći. Zvuče jasno i relativno prirodno, ali imaju vrlo malo proširenja basa i visokih tonova. Dobri su za snimanje govora i videopozive, no ne baš i za glazbu i gledanje filmova.

Web kamera je sasvim u redu. Slika je previše pod-eksponirana i ima vrlo malo finih detalja zbog šuma. Mikrofon je ipak prilično dobar. Glasovi zvuče tiho, ali jasno, uz samo malu količinu pozadinske buke.

 

Procesor i grafička kartica

Sva četiri procesora, koja imate na izbor kod odabira HP Victus 15 prijenosnog računala, su mobilni procesori visokih performansi, koji se obično nalaze u prijenosnim računalima za igranje. Svi imaju hibridnu arhitekturu s kombinacijom više jezgri koje su određene za performanse i učinkovitu uštedu. Glavna razlika između Core i5s i i7s je broj jezgri performansi; i5s ima četiri, dok i7s ima šest. Što se tiče učinkovitosti jezgri, i5-12450H i i7-12650H imaju četiri, dok i5-12500H i i7-12700H imaju osam. Nadogradnja na snažniji CPU s više jezgri i niti svakako će poboljšati performanse. Međutim, povećanje performansi puno je manje i manje vidljivo u igrama koje su ograničene grafičkom karticom, odnosno kod igara kod kojih je iskoristivost procesora obično niža.

Kada se govori o grafičkim karticama koje imate na izbor kod odabira HP Victusa 15, treba reći da su sva tri modela grafičke kartice s vlastitom memorijom, osmišljene za igranje igara na rezoluciji od 1080p. Nvidia-ina GeForce GTX 1650 je najsporija; može postići 60 sličica po sekundi u zahtjevnim igrama, ali ćete gotovo uvijek morati igrati igre s niskim postavkama. RTX 3050 je brži i omogućit će vam igranje s nešto višim grafičkim postavkama. RTX 3050 Ti je samo oko 10% brži od 3050. RTX 3050, 3050 Ti, 4050 imaju značajke koje nema na GTX 1650, poput Ray Tracinga i DLSS-a. Općenito se ne isplati uključivati Ray Tracing na 3050 ili 3050 Ti jer će to imati veliki udar na performanse.

Treba reći i to da ove grafičke kartice isto tako podržavaju DLSS (”Deep Learning Super Sampling”), odnosno mogućnost koja poboljšava performanse u podržanim igrama renderiranjem prizora u nižoj razlučivosti i njezinim naknadnim povećanjem veličine putem umjetne inteligencije. Ova značajka može pomoći postizanju većeg broja sličica po sekundi; međutim, njegova učinkovitost varira od igre do igre, tako da treba provjeriti koja je igra kompatibilna s ovom mogućnošću.

 

Memorija

Ovo prijenosno računalo možete konfigurirati s 8 GB, 12 GB ili 16 GB memorije. Za optimalno igraće iskustvo najbolje je odabrati 16 GB. Memoriju korisnik može nadograditi, tako da uvijek možete dodati više memorije i kasnije. Za konfiguraciju od 8 GB možete odabrati jednokanalni (1x 8 GB) ili dvokanalni (2x 4 GB) način rada memorije. Dvokanalni pruža bolje performanse.

 

Baterija

Trajnost baterije HP Victus 15 modela je prosječno za gaming računala. Čak i ako obavljate samo ne zahtjevne zadatke, morat ćete ga priključiti za brzo punjenje kako biste izdržali uobičajeni 8-satni radni ili školski dan. Trajanje baterije za video reprodukciju je bolje, što vam daje dovoljno vremena za nekoliko cjelovečernjih filmova. Za igranje i druga zahtjevna radna opterećenja, vijek trajanja baterije je očekivano kraće, ali ionako se ne očekuje da će te igrati igre u prirodi. Modeli sa zaslonom od 60 Hz imat će nešto dulje trajanje baterije, dok će modeli s jačim procesorom Core i7 imati očekivano slabiji vijek trajanja baterije.

Zaključna riječ

Kada se sve zbroji i oduzme, može se zaključiti da je HP Victus 15 jedan jako dobar laptop namijenjen za igranje igara. Upravo zahvaljujući Intelovim procesorima 12. generacije i Nvidia-inim grafičkim karticama sa zasebnom memorijom, laptop će korisniku zajamčiti sve u svemu glatko iskustvo igranja, čak i kod zahtjevnih AAA naslovima pri rezoluciji od 1080p.

Ima lijepu tipkovnicu i brzi SSD, kao i Wi-Fi 6 i Ethernet povezivost za online igranje s malom latencijom. Nažalost, njegov zaslon od 144 Hz ima sporo vrijeme odziva što uzrokuje primjetne efekte ”ghostinga” i ne podržava promjenjivu brzinu osvježavanja, kako bi se smanjilo trganje zaslona ili ”screen tearing”. No bez obzira na to, ako tražite sve u svemu vrlo dobar igraći laptop, svakako bacite pogled na ovaj model gaming laptopa.

 

Prednosti:

  • Cjenovno vrlo pristupačan, pogotovo za jedno ”gaming” prijenosno računalo
  • Dostupan u više pod-modela, ovisno o komponentama
  • Brzi SSD
  • Solidan broj utora
  • Odlično iskustvo igranja na 1080p rezoluciji

 

Nedostaci:

  • Zaslon, usprkos razini osvježenja od 144 Hz prosječan
  • Konstrukcija od plastike
  • Obična, umjesto RGB tipkovnice, s pomalo neobičnim kontrolama
  • Određen pad performansi kod određenih igara

 

Tehničke specifikacije modela:

  • Procesor: Intel Core i5-12450H
  • RAM: 16 GB
  • Vrsta pogona za pokretanje: SSD
  • Kapacitet diska: 512 GB
  • Veličina zaslona: 15,6 inča
  • Izvorna rezolucija zaslona: 1920 x 1080p
  • Zaslon osjetljiv na dodir: Ne
  • Tehnologija panela: IPS
  • Podrška za osvježavanje varijable: Nema
  • Brzina osvježavanja zaslona: 144 Hz
  • Grafički procesor: Nvidia GeForce RTX 3050
  • Grafička memorija 8 GB GDDR5
  • Bežično umrežavanje 802.11ax (Wi-Fi 6), Bluetooth
  • Dimenzije (HWD) 0,93 x 14,1 x 10 inča
  • Operativni sustav: Windows 11 Home
  • Cijena uređaja u hrvatskim trgovinama: oko 900 eura ili oko 6.800 kuna

 




pcchip.hr

DVB Portal

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.

View more
Accept
Scroll to Top