Samsung Galaxy A55 recenzija: Trenutno najbolji ”mid-ranger” na tržištu?

samsung-galaxy-a55-recenzija:-trenutno-najbolji-”mid-ranger”-na-trzistu?


Ova godina započela je sa Samsungovim izbacivanjem njegove ”premium” S klase pametnih telefona, koja je i više nego dobro prihvaćena kod korisnika. To nije nimalo neobično, jer ipak se radi o Samsungovoj klasi perjanica, koju južnokorejski proizvođač pametnih telefona svake godine nadogradi.

S druge strane, Samsungova ”A” klasa pametnih telefona isto tako svake godine plijeni sve više pažnje. To se pogotovo može reći za pametne telefone srednjeg razreda, odnosno uređaje iz A30 i A50 serije. Samsung Galaxy A55 5G lansiran je početkom ožujka 2024., zajedno sa svojim kolegom na bazi polikarbonata, Galaxyjem A35. Unatoč nekim sličnostima postoje i brojne razlike, tako samo Galaxy A55 5G ima metalni okvir i noviji Exynos 1480 procesor.

Oba telefona nude veliki 6,6-inčni FullHD+ AMOLED zaslon, razine osvježavanja od 120 Hz. Oba pokreću Samsungovo One UI 6.1 korisničko sučelje, povrh Androida 14, uz obećanih čak pet godina sigurnosnih ažuriranja i četiri nadogradnje Androidovog operativnog sustava.

Samsung Galaxy A55 5G je specifičan i po tome što je upravo za ovaj uređaj Samsung izjavio da će biti najbolji pametni telefon srednjeg razreda za ovu godinu. No je li to doista tako? Isplati li se kupiti ovogodišnji Samsungov ”mid-ranger” ili ako ste kupili A54 model, trebate li nadograditi svoj uređaj na noviju verziju? Odgovor na ova i još neka pitanja pružit ćemo u još jednoj recenziji, koja slijedi u nastavku.

 

Samsung Galaxy A55 5G: Dizajn i izgled

Ovogodišnji Galaxy A55 donosi dijagonalu zaslona od 6,6 inča, s uobičajenim AMOLED obilježjima: duboke boje, duboke i nijanse prave crne i odlična zasićenost, koja jamči sve u svemu jako dobar i bogat prikaz slike na zaslonu. No vrhunac modela A55 je njegov novi metalni okvir, koji ovom uređaju daje više ”premium” dojam. Zbog toga A55 ne samo da izgleda, nego i ostavlja sve bliži dojam Samsungovim Galaxy S24 modelima, s tri kamere koje strše sa stražnje staklene ploče i ravnim stranama koje su lijepo zakrivljene na rubovima.

A55 je bio ugodan za držanje, unatoč činjenici da je malo veći od svog prethodnika, 158,2 x 76,7 x 8,2 mm. A55 je i veće mase, odnosno teži je za 10g, što je vjerojatno zbog tog novog metalnog okvira, jer je metal gušći, a samim time i veće mase od plastike ili polikarbonata.

Kada govorimo o okviru uređaja, ono što nikako ne smijemo izostaviti jest promjena u pogledu dizajna. Radi se o maloj izbočini na desnoj strani na kojoj se nalaze tipke za uključivanje/isključivanje i glasnoću. Iako je postojala određena bojazan da bi ove tipke mogle stršati i tako poružniti uređaj, to nije bilo tako. Točnije, donekle doprinosi jednostavnosti korištenja, budući da je tipke bilo lako dosegnuti i dotaknuti, što je plus.

Galaxy A55 5G dolazi u četiri boje: Iceblue, Lilac, Navy i Lemon. Nažalost, staklena stražnja ploča u kombinaciji s tamnijom bojom znači da su otisci prstiju uvijek vrlo lako vidljivi, pogotovo u svjetlijim prostorima. Bez obzira na to, okvir je lijepo uglađen i dodatno doprinosi eleganciji uređaja. No, preporučuje se da čim prije nabavite zaštitnu masku i da uređaj stavite u nju.

Samsung Galaxy A55 5G: Zaslon i prikaz slike

Ove godine nije bilo većih nadogradnji zaslona. I dalje je tu razlučivost od 2400 x 1080 piksela, što znači Full HD+, podršku za HDR 10 i slične razine svjetline. Razlike ipak postoje. Na primjer, zaslon je nešto veći i iznosi po dijagonali 6,6 inča, u odnosu na 6,4 koji se nalazi na na A54, uz način rada s promjenjivom brzinom osvježavanja. To znači da korisnik na telefonu može prebacivati razinu osvježenja od 120 pa sve do 60 Hz-a ako želi dodatnu uštedjeti energiju baterije.

Osim donjeg, koji je donekle smanjen u veličini, veličina svih ostalih okvira donekle je ista kao i kod A54 modela.

Zaslon štiti Gorilla Glass Victus+, koji bi trebao biti znatno otporniji na ogrebotine i padove u usporedbi s Gorilla Glass 5, koji je dolazio s prethodnikom. Imajte na umu da Samsung ne precizira ima li stražnja staklena ploča istu zaštitu, što znači da je bolje nabaviti zaštitnu masku i ne riskirati.

Što se kvalitete prikaza tiče, Super AMOLED prikazuje oštru i jasnu sliku, što je i očekivano kod Samungovih ekrana, tako da je kvaliteta prikaza poprilično slična u odnosu na ono što nudi A54 model. Izgleda da je Samsung ovdje najviše vodio računa o tome da Galaxy A55 ima zaslon nešto veće dijagonale i to je to. Treba spomenuti da nisam imao problema sa gledanjem zaslona ni na otovorenom prostoru pri danjem svijetlu.

No što to sve znači za standardnog korisnika, koji samo želi uživati u multimedijskom sadržaju, povremeno igrati neku igru (na primjer Call of Duty Mobile) ili pogledati neki film? Naravno da ćete moći uživati u multimedijskom sadržaju, pogotovo iz razloga što je Super AMOLED, koji se nalazi na Galaxyju A55 i dalje izvrstan. Bez pretjerivanja, zaslon je i dalje jedan od aduta Samsungovih pametnih telefona srednjeg razreda.

 

Samsung Galaxy A55 5G: Kamere

Hardver kamere koji dolazi uz Galaxy A55 5G isti je kao i kod A54 5G, uključujući širokokutnu ili glavnu leću od 50MP, ultra-širokokutnu od 12MP i makro leću od 5MP. Iako smo se nadali da će telefoto kamera zamijeniti tu makro kameru, to ipak nije bio slučaj. Samsung se ponovno odlučio za makro senzor.

Imajte na umu da, iako je glavna kamera rezolucije 50 MP, fotografije koje daje postavljene su na rezoluciju od 12.5MP. To je zato što telefon koristi spajanje točkica ili takozvani ”pixel binning”, što u osnovi znači stvaranje većih točkica od manjih. Postoji način rada od 50 MP ako želite koristiti punu rezoluciju glavne leće, ali znajte da će vam biti potrebno puno svjetla za fotografiranje fotografija u tom načinu rada.

Video možete snimati u 4K na 30 sličica po sekundi ili na 1080p, na 60 sličica po sekundi. Dobra vijest je da kvaliteta slike izgleda nevjerojatno s glavne kamere, uz vrlo dobru stabilizaciju. Nadalje, imate mogućnost mijenjanja između glavne i ultra-širokokutne kamere dok snimate pri 4K rezoluciji, iako će vas ovaj prijelaz koštati kvalitete.

Lijepo je vidjeti da reprodukcija boja nije pretjerano zasićena, kao što je bila na prethodnim generacijama. Ono što je još bolje je to što se ne čini da promjena između glavne kamere od 50 MP i 12-megapikselne, ultra-širokokutne kamere ne utječe na razinu kontrasta i boja, što rezultira dosljednim izgledom, bez obzira koju od njih odlučite koristiti. Čini se da obje kamere imaju dobre HDR performanse, s dovoljno detalja u sjenama i svijetlim dijelovima, dok još uvijek zadržavaju dobre razine kontrasta na slici.

Ono što je bilo dosta pozitivno pa čak i iznenađenje su performanse glavne kamere u uvjetima slabog osvjetljenja. Nadalje, noćne fotografije bile su neke od najboljih koje smo do sada vidjeli na telefonu srednje klase. Fotografije izgledaju realistično, bez pretjeranog osvjetljavanja, ali se dobro vide bitni dijelovi koji su osvijetljeni izvorima svjetla, a boje izgledaju onako kako biste očekivali vidjeti vlastitim očima.

Primjeri fotografija dobivenih s Galaxy A55 5G:

Portretni način također izgleda prilično dobro, ima samo male poteškoće s šišanjem kose subjekta s onoga što je iza njih. Uz to, zamućena pozadina malo je previše nerealna za nas.

Selfie kamera proizvela je nekoliko jako dobrih fotografija, s pravom količinom oštrine i vjernim bojama. Jedna stvar koja se može primijetiti jest da ima vrlo malu dubinsku oštrinu, što znači da je sve iza vas zamućenije. I to je prirodni “bokeh”, kako ga zovu, pa ga ne možete softverski popraviti tijekom ili nakon fotografiranja.

Posljednje, ali ne i najmanje važno ovdje, jest mogućnost zumiranja Galaxy A55. Ona je ograničena na digitalni zum, jer ne postoji namjenska telefoto kamera. Možemo reći da je dvostruki zum iskoristiv za brzo okidanje fotografija, no naravno kako se zumiranje povećava tako je kvaliteta fotografija sve niža.

 

Samsung Galaxy A55 5G: Performanse

Što se tiče performansi, Samsung je donio neka poboljšanja na Galaxy A55 u obliku svog novog Exynos 1480 čipa. Novi sustav na čipu izrađen je na modernijem procesu od Exynosa 1380, koji se koristi na Galaxy A54 i A35, što omogućuje Samsungu postavljanje većih brzina obrade i multitaskinga bez žrtvovanja trajanja baterije.

Galaxy A50 serija telefona tradicionalno nude vrlo dobre performanse u svakodnevnim zadacima, a Galaxy A55 zadržava tu tradiciju. Pregledavanje internetskog sadržaja, prelistavanje društvenih mreža i općenito korištenje uređaja za svakodnevne zadatke i aktivnosti nisu bili problem za Exynos 1480, čemu je dodatno pomoglo i 8 GB radne memorije te brza UFS 3.1 pohrana.

Performanse igranja značajno su porasle u usporedbi s prethodnim generacijama. To se ponajprije može zahvaliti AMD RDNA GPU jezgri. Grafički procesor donio je poboljšanje od 30% u 3DMark testu i pokazao se dobro u igrama kao što su Devil May Cry i novi Call of Duty Warzone Mobile na srednjim postavkama. Da stvar bude bolja, nisam primijetio nikakve probleme s pregrijavanjem niti usporavanjem performansi zbog topline tijekom dužeg igranja igara. No, usprkos Radeonovoj tehnologiji, novi Xclipse 530 GPU  ne podržava moderna obilježja, kao što je Ray Tracing za poboljšanje osvjetljenja i sjena u AAA igrama.

Softverske mogućnosti

Galaxy A55 5G došao je s najnovijim sučeljem One UI 6.1, koje je instalirano na Androidu 14. Sveukupno iskustvo je slično kao u prethodnim generacijama, pogotovo jer Samsung nije uključio nova obilježja umjetne inteligencije, koje se nalaze u glavnoj S seriji i na Galaxy A55.

A55, kao uostalom i A35 i dalje nudi najbolju politiku ažuriranja u svom cjenovnom rangu. Uređaj ima mogućnost od pet godina ključnih sigurnosnih ažuriranja. Kada je riječ o operativnom sustavu, Galaxy A55 obećava četiri nadogradnje, što je također impresivno.

Jedini veći nedostatak kojeg sam primijetio unutar softvera Galaxyja A55 odnosi se veći broj unaprijed instaliranih aplikacija trećih strana: točnije uređaj dolazi s devet pred-instaliranih aplikacija. Ono što je dobro jest to što ih je moguće deinstalirati gotovo sve; iznimka je aplikacija OneDrive. Zanimljivo, iako ima više ”bloatwarea”, iskoristivost pohrane na čistom Galaxy A55 iznosila je samo 23,9 GB, u usporedbi s 29,8, koliko je bilo potrošeno pohrane na A54 modelu.

Vijek trajanja baterije

Prijelazom sa Samsung Foundry 5LPE na noviju 4LPP generaciju, Exynos čip na Galaxy A55 nudi poboljšano trajanje baterije, usprkos istom kapacitetu od 5.000 mAh. Ipak, ono što se nije promijenilo jest brzina punjenja, koja je ograničena na 25 W. Prema PCMark mjerilu testa baterije, Galaxy A55 uz trajnost od 14 sati i 59 minuta, vijek trajanja baterije pao je sa 80 na 20%, uz uključenost nekih zadataka.

Ovo je za gotovo 2 sata i 30 minuta bolje u odnosu na bateriju koja se nalazi na A54 i na njezine performanse. Sve ovo znači da će baterija izdržati i više od jednog cijelog dana, čak i ako na uređaju radite više različitih aktivnosti: od igranja igara, pregledavanja društvenih mreža, slanja e-pošte i sličnog.

Zaključna riječ

Je li Samsungov Galaxy A55 najbolji pametni telefon srednjeg razreda, koji je danas dostupan na tržištu? Rekao bih svakako jedan od najboljih. A55 donosi neke odlike premium dizajna, vodootpornost, ima ugrađen lijepi zaslon i odličnu bateriju koja če svakodnevnim korisnicima izdržati jedan dan, a nekim i dva dana. Ima vrlo dobre performanse i vrlo dobre kamere a sve to za umjerenu cijenu od 480 eura.

Ako niste spremni izdvojiti duplo ili troduplo više za klasu Samungovih perjanica onda bi ovo mogao biti pravi izbor za Vas. Ono što se definitivno može reći da ovaj pametni telefon donosi možda najbolju uravnoteženost, s obzirom na ponuđeno i uloženo. Može se reći da je Galaxy A55 ”jack of all trades”: vrlo dobar u svemu, ali ni u čemu izvrstan.

 

Samsung Galaxy A55 5G tehničke specifikacije uređaja:

Dizajn:

  • Dimenzije: 161,1 x 77,4 8,2 mm
  • Masa: 213 g
  • Materijali: stražnja strana: staklo (Corning Gorilla Glass), okvir: Plastika
  • Certifikat otpornosti: IP67
  • Biometrija: otisak prsta na zaslonu
  • Tipke: desno: kontrola glasnoće, tipka za zaključavanje/otključavanje

Zaslon:

  • Veličina: 6,6 inča
  • Rezolucija: 2400 x 1080 piksela, omjer 20:9, 399 ppi
  • Tehnologija: Super AMOLED
  • Brzina osvježavanja: 120 Hz
  • Omjer zaslon-tijelo: 84,30 %
  • Maksimalna svjetlina: 550 cd/m2 (nit)
  • Obilježja: HDR podrška, staklo otporno na ogrebotine (Corning Gorilla Glass Victus), senzor ambijentalnog svjetla, senzor blizine

Hardver i softver:

  • Sustav na čipu: Exynos 1480 (5 nm)
  • Procesor: 8 jezgri, 4x 2,7 GHz Cortex-A78 + 4x 2,0 GHz Cortex-A55
  • RAM: 8 GB
  • Interna memorija: 128 GB
  • Proširenje pohrane: microSDXC
  • Operativni sustav: Android 14

Kamere:

  • Stražnja: Trostruka kamera
  • Glavna kamera: 50 MP (OIS, autofokus)
  • Specifikacije: Veličina otvora blende f1.8, veličina senzora: 1/1,56″, veličina piksela: 1,0 μm
  • Druga kamera: 12 MP ultra-širokokutna
  • Specifikacije: veličina otvora blende: f2.2, veličina senzora: 1/3,06″, veličina piksela: 1,12 μm
  • Treća kamera: 5 MP (makro)
  • Specifikacije: veličina otvora blende: f2.4
  • Bljeskalica: LED
  • Snimanje: 3840 x 2160 (4K UHD) (30 fps)
  • Prednja: 32 MP
  • Snimanje: 3840 x 2160 (4K UHD) (30 fps)

Baterija i mogućnosti punjenja:

  • Kapacitet: 5000 mAh
  • Vrsta: Neizmjenjiva
  • Punjenje: brzo punjenje, maksimalna brzina punjenja 25 W (kabelsko)

Cijena uređaja u hrvatskim trgovinama: 479 eura

 

 




pcchip.hr

DVB Portal

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.

View more
Accept
Scroll to Top