Guverner Vujčić: Digitalni euro treba nam iz strateških razloga na razini EU

guverner-vujcic:-digitalni-euro-treba-nam-iz-strateskih-razloga-na-razini-eu
Najboljim startupom proglašen je ukrajinski Spendbase koji svojim rješenjem kompanijama može uštedjeti do 70 posto mjesečnih troškova [Foto: Samir Cerić Kovačević]

Program drugog dana konferencije Money Motion 2024 otvoren je razgovorom s guvernerom Hrvatske nacionalne banke Borisom Vujčićem Guverner je istaknuo kako je nakon ulaska Hrvatske u eurozonu kompanijama pao trošak poslovanja zbog manjih troškova transakcija, te da je Hrvatska, kao članica eurozone, zadržala niže kamatne stope od EU članica koje nisu dio eurozone.

Osvrnuo se guverner i na rekordnu profitabilnost poslovnih banaka. To tumači time što se ulaskom u eurozonu smanjila stopa rezervi u bankama s 9 na jedan posto, što je oslobodilo veliku likvidnost.

Guverner HNB-a uvjeren je da je početak testiranja digitalnog eura samo pitanje vremena. Osnovni smisao digitalnog eura je, kaže, to što u fizičkom svijetu imamo gotovinu kao javni novac, ali takav ekvivalent baš i nemamo u digitalnom svijetu.

“Digitalni euro nam treba i zbog strateških razloga na razini EU-a”, kaže Vujčić te dodaje da će se na tom putu mnogo raditi na kibernetičkoj sigurnosti jer je porast napada na banke i u Hrvatskoj i u ostatku eurozone. No, ističe, bez većih posljedica.

EU Zakon o umjetnoj inteligenciji ne utječe na inovativnost

Péter Csányi, zamjenik glavnog direktora i Chief Digital Officer OTP Grupe, nije zabrinut zbog novina koje donosi EU Zakon o umjetnoj inteligenciji, jer se ne čini da to zasad utječe na inovativnost. Ističe da je OTP grupa u Mađarskoj uložila 20 milijuna eura u vlastiti GPT model kako bi sama stvorila ekspertizu u području te tehnologije.

“Za nas to nije velika investicija, jer godišnje ulažemo u tehnologiju 500 milijuna eura. Međutim, svjesni smo da korisnici više ne trebaju tradicionalne bankarske proizvode već one koji će riješiti njihove probleme, a umjetna inteligencija može pomoći s tim inovacijama”, kaže Csányi.

Pojašnjava da je zato za Banku ključno da sama nauči kako koristiti tu tehnologiju i za što ona može poslužiti, a ne samo slijepo kupiti tehnologiju na tržištu.

“Da bismo to ostvarili, ušli smo u suradnju s jednom tvrtkom iz Silicijske doline kroz koju smo dobili pristup do 250 stručnjaka sa Stanforda, a najvažniji rezultat tog projekta je veliki interes za umjetnu inteligenciju unutar grupe. To će za pet do šest godina izmijeniti bankarstvo”, prognozira Csányi.

Da je suradnja FinTecha i banaka ključna za nova rješenja i napredak, slaže se i Balázs Békeffy, predsjednik uprave OTP banke u Hrvatskoj. Banke imaju veličinu i profitabilnost dok FinTech kompanije donose nove ideje. Iz tog su razloga, kaže, napravili fond koji investira u te ideje.

Unatoč uspjehu u digitalnom poslovanju, Erste će zadržati poslovnice

Christoph Schoefboeck, izvršni direktor Erste banke u Hrvatskoj, potvrđuje kako su i oni odgovor na te izazove pronašli interno. To ne znači da ne surađuju s partnerima, poput PhotoPaya, već da su razvili vlastita rješenja.

“George danas ima 10 milijuna korisnika, a onda smo došli i na ideju da napravimo interni fintech. Danas Keks pay ima 400.000 korisnika”, kaže Schoefboeck. Erste u Hrvatskoj ima veliku mrežu poslovnica, ali unatoč uspjehu u digitalnom poslovanju planira tu mrežu zadržati, potrdio je Schoefboeck. Rade ono što je dobro i što zanima korisnike, a to je izbor.

No, i taj izbor izazov je sam po sebi, napominje Irina Bručić, izvršna direktorica i predsjednica uprave Nexija za Hrvatsku i Sloveniju. Ponekad se pitamo da li možda novim generacijama nudimo i previše mogućnosti, kaže Bručić, ali to radimo jer je to trend koji ukazuje da je baš to budućnost prema kojoj se krećemo. Međutim, Mario Žižek, izvršni direktor Addiko banke u Hrvatskoj, podsjeća da osnovni poslovi banaka – zajmovi, depoziti i transakcije – nisu nestali, ali se rade na mnogo više načina.

“Imamo mnogo varijacija, poput crowdfundinga, i zato je važno kombinirati tehnologije, korisnička očekivanja i potrebe, ali treba znati i da korisnici neće uvijek upotrijebiti vaš proizvod onako kako ste si zamislili”, kaže Žižek.

Embedded osiguranje – velika prilika

Među novijim FinTech rješenjima na tržištu ističe se embedded osiguranje, za koje Sanel Volarić, predsjednik uprave Groupama osiguranja, kaže da njihova kompanija ima u sebi od početka jer je na tim principima i nastala. Zbog toga tradicionalna osiguranja ne smatraju svojom konkurencijom. Veliku priliku u embedded osiguranju vidi Nina Zobel, Chief Solutions Officer tvrtke Companjon, i to pogotovo u bankarstvu i telekomunikacijama, jer pružaju prostor za povećanje prihoda i zadržavanje korisnika. Kao jedan od primjera navodi putno osiguranje koje telekom može ponuditi korisniku čim registrira da je prešao nacionalnu granicu, a to će telekom uvijek znati.

Tu je priliku iskoristio A1 Hrvatska. Iva Babić, voditeljica product marketing i poslovnog razvoja, kaže da se ponuda embedded osiguranja pokazala kao dobar smjer, ali da nije ključ u tom proizvodu, već u načinu na koji ga se predstavi kupcu. To čini razliku među konkurentima. Dodaje da, iako moraju promišljati odnose na dugi rok, djelovati moraju brzo na kratki rok. Za uvođenje usluge putnog osiguranja trebalo nam je pet mjeseci od ideje do implementacije, kaže Babić, jer dok je ono što radimo maraton, zbog fokusa korisnika, nužno je da to provodimo kao da trčimo sprint.

Napadači nisu jedini koji imaju koristi od umjetne inteligencije – banke je interno koriste za poboljšanje kibernetičke zaštite, poručuje Vlatko Čanev, Cyber Security Technical Lead u NLB DigIT-u. Dodaje da su banke zainteresirane koristiti umjetnu inteligenciju i šire, posebno chatbotove, ali da pri tome moraju biti oprezne zbog regulative. Da je regulativa nešto na što se žale menadžeri u financijskim institucijama, kako na lokalnoj tako i na EU razini, tvrdi Viktor Olujić, član uprave ASEE Hrvatska i Monri Paymentsa. To je problem za velike banke pa se valja zapitati kako neki startup uopće može sve to pokriti, ako je regulativa problem čak i velikim institucijama kao što su banke, kaže Olujić.

Nagrade startupima

Pred samim zatvaranjem na glavnoj pozornici okupili su svi predstavnici 15 startupa koji su sudjelovali u natjecanju. Nagrada Talk the Walk od ukupno 45.000 eura vrijednosti usluga Infobipa otišla je startupima Trustee Plus, POK i CxReports. MoMo Startup Pitch Competition nagrada osigurana je u suradnji s agencijom HAMAG BICRO u ukupnoj novčanoj vrijednosti od 10.000 eura.

Najboljim startupom proglašen je ukrajinski Spendbase koji svojim rješenjem kompanijama može uštedjeti do 70 posto mjesečnih troškova, a kući odlaze s čekom na 5.000 eura. Na drugom mjestu je 3.000 eura osvojio Devengo, španjolski startup koji revolucionalizira B2B plaćanje, a na trećem s 2.000 eura našli su se DDD Invoices iz Slovenije koji već danas nude rješenje za standardizaciju e-računa koje će kroz par godina biti obvezno diljem EU.

DVB Portal

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.

View more
Accept
Scroll to Top