Nakon PlayStation Portablea i PlayStation Vite, malo tko je vjerovao da će Sony ulagati vrijeme, energiju i novac u kreiranje nove prijenosne konzole. Niti jedna od te dvije konzole, iako je PSP bio znatno uspješniji, nisu se uspjele etablirati kao značajniji sastavi PlayStationovog ekosustava, bez obzira na strastvene baze ljubitelja.
Zbog svega toga su i najave, te početno otkrivanje PlayStation Portala primljene tako iznenada, barem dok nismo bolje saznali o čemu se radi. Kao dodatna oprema, PlayStation Portal na prvi pogled djeluje kao pristojan uređaj za neke situacije. Olakšava igranje na daljinu i kombinira sva pozitivna obilježja DualSense kontrolera sa izvrsnim zaslonom.
No, ostavlja i jako puno prostora za želje, za sve one koji se nadaju nečemu što je više od samo nove PlayStation prijenosne konzole. Odluči li se Sony zaista na kreiranje nove prijenosne konzole, postoje neke stvari koje bismo definitivno željeli vidjeti. U nastavku slijedi osam stvari koje bismo željeli vidjeti kod nove, potencijalne Sonyjeve prijenosne konzole.
Mogućnost spajanja na Wi-Fi 6 protokol
Glavna svrha PlayStation Portala, barem zasad, je omogućavanje igranja igara na daljinu za Playstation 5. To znači da i Portal i PlayStation 5 moraju biti povezani na internet. Iako se PS5 može povezati putem Etherneta za najbolji mogući dostupan protokol, Portal je bežičan sam po sebi, no iako radi na temelju bežičnog povezivanja, nije kompatibilan sa Wi-Fi 6 protokolom.
Ovo je najnovija i najbolja Wi-Fi povezivost, kojeg koriste najmoderniji uređaji. Ako ništa drugo, PlayStation Portal 2 mora biti barem kompatibilan s najbržim protokolom za bežično povezivanje.
Bluetooth povezivost
Eventualni izostanak Bluetootha sa PlayStation Portala 2 bio bi naravno, veliki minus. Shvaćamo da je Sony želio progurati svoje posebne slušalice s prvim modelom, no stvarnost pokazuje da malo tko želi ulagati u taj neobičan uređaj PS Link, a i priključivanje kabelskih slušalica nešto je što je sve manje zastupljeno kod sve većeg broja korisnika.
Svaki korisnik može imati svoje omiljene slušalice, koje voli koristiti za slušanje glazbe i općenito, za uživanje u multimedijskim sadržajima. Ako se te slušalice mogu koristiti sa Playstationom 5, zašto ne bi mogle i sa Playstation Portalom 2? Nadamo se da je Sony ovoga svjestan.
Mogućnost igranja igara putem oblaka
”Remote Play” ili igranje igara na daljinu i ”Cloud Streaming” ili strujanje putem oblaka nisu toliko različiti. No, PlayStation Portal kompatibilan je samo s ovom prvom mogućnošću. Sony bi mnoge probleme i pitanja u pogledu ovakvih mogućnosti mogao vrlo lako riješiti, kada bi na Playstation Portalu 2 izbacio posrednika i omogućio jednostavno i izravno strujanje sadržaja na konzolu.
Za to ne bi trebao nikakav namjenski hardver u sustavu jer se ništa ne preuzima, što bi s druge strane omogućilo lakšu upotrebu Portala 2 u pokretu. Sve dok korisnik ima na raspolaganju dovoljno dobar signal, imat će mogućnost odlaska na Playstation Plus, odakle će moći ”strujati” bilo koji naslov koji je ondje dostupan.
Bolji, po mogućnosti OLED zaslon
Ovo polako postaje zlatni standard za zaslone prijenosnih konzola, što znači da, ako PlayStation Portal 2 želi dodatno podignuti svoju kvalitetu, mora imati barem opciju za OLED. Sony nam je bio prvi koji nam je pokazao snagu OLED-a. Radilo se o Playstation Vita konzoli, čiji je zaslon bio jedna od rijetkih svijetlih točaka te prijenosne konzole.
OLED bi na jednostavan način donio ogromno poboljšanje virtualnih mogućnosti multimedijskog sadržaja na PlayStation Portalu 2 i to bez povećanja rezolucije. Ne znamo hoće li Nintendo Switch 2 sadržavati OLED, ali ako hoće, PlayStation Portal 2 će izgledati vrlo zastarjelo u slučaju da se to dogodi, što je još jedan od razloga zašto bismo željeli vidjeti OLED zaslon na novoj Sonyjevoj prijenosnoj konzoli.
Bolje mogućnosti u pogledu kompatibilnosti
Iako bi možda bi bilo malo čudno to što želimo vidjeti novu prijenosnu konzolu koja koristi više dodataka više dodataka, ne možemo se oteti dojmu da je Portal 1 dosta ograničen baš zbog ograničenih mogućnosti u pogledu korištenja dodatnih dodataka. Kada bi Portal 2 te mogućnosti dodatno poboljšao, to bi značili da je Sony riješio probleme u pogledu ovakvih ograničenja, kakva postoje s Playstation Portalom 1.
Gore smo već naveli o mogućnosti povezivanja putem Bluetootha i povezivanje slušalica, što je jedan od oblika poboljšavanja povezivosti Playstation Portala 2. Jasno je da bi mogućnost lakšeg prilagođavanja, kao i mogućnost spajanja više dodataka na PlayStation Portal 2 uvelike bi doprinijela tomu da nova konzola itekako postane dostojna nadogradnja. Čak i samo dopuštanje korištenja drugih kontrolnih ulaza značilo veliko poboljšanje u pogledu mogućnosti pristupačnosti.
Torba za nošenje, radi još bolje mogućnosti prenosivosti
Neki smatraju da je ovo najveća propuštena prilika s PlayStation Portalom i da je ovo u isto vrijeme nešto što su mnoge tvrtke treće strane iskoristile. No Sony ovo može ispraviti sa Portalom 2. Više je razloga zašto bi prikladna torba bila itekako dobra za novu prijenosnu konzolu. Čak i ako korisnici neće nositi Playstation Portal 2 iz svojih domova, ako je u torbi, konzola može biti dodatno zaštićena od različitih čimbenika.
Ako Sony na svoju novu prijenosnu konzolu implementira Wi-Fi 6 o kojem smo govorili, to znači da bi se konzola mogla spojiti na širok spektar bežičnih mreža, što bi s druge strane povećalo mogućnosti prenosivosti konzole, a što bi opet dovelo do toga da jedna torbica za konzolu bude više nego potrebna.
Medijske aplikacije
Ne radi se samo o tome da PlayStation Portal ne može ”nativno” pokrenuti Netflix ili bilo koju drugu aplikaciju koja se koristi za ”strujanje” medijskog sadržaja, nego to čak ni ne možete učiniti putem PS5. Iskreno govoreći, nema razloga za to.
Uostalom, cijela poanta portala je da bude drugi zaslon za vaš PS5 dok netko drugi koristi glavni zaslon ili ako ste vi kao korisnik daleko od svoga doma. Ogromna većina korisnika koristi svoje PS5 za strujanje multimedijskog sadržaja i filmova jednako često kao i igranje igara.
Internetski preglednik
Iako ovo može djelovati pretjerano, budući da bi postojanje internetskog preglednika učinilo konzolu ranjivom na svakojake vrste potencijalnih napada, no mora se priznati da bi bilo vrlo zanimljivo za vidjeti kada bi nova Sonyjeva prijenosna konzola u sebi imala vlastiti internetski preglednik.
Ako na primjer, Portal nosite na putovanje i koristite nepoznati ili javno dostupan Wi-Fi, u mnogim slučajevima trebate prihvatiti neke odredbe i uvjete za povezivanje i prijavu. To je na Portalu nemoguće. Internetski preglednik bi riješio taj problem i osim toga, korisnicima bi omogućio pristup mnogim drugim zabavnim stvarima, za koje Sony vjerojatno ne želi da im korisnici imaju pristup.
pcchip.hr