Wi-Fi routeri imaju svoj životni ciklus kao i svi ostali uređaji. Neovisno o tome radi li se o oštećenju, dotrajalosti ili dolasku novih Wi-Fi standarda, kod routera morate očekivati periodične nadogradnje.
Veliko je pitanje kada se to događa i na koji način primijetiti da je došlo vrijeme da zamijenite svoj router. U nastavku teksta pokušat ćemo dati odgovor.
Koliko dugo router traje?
Ne postoji specifični i točno određeni period koji nam može reći koliko dugo će router trajati te ovaj uređaj nema datum isteka roka.
Zbog toga postoji opći standard prema koje Wi-Fi router traje između pet i deset godina.
Kao i kod ostalih tehnoloških proizvoda, postoje brojni faktori koji će utjecati na životni vijek routera. To može biti routerovo opće stanje i koliko je dobro održavan, gdje je smješten, koliko intenzivno radi itd.
Još jedan faktor koji se uzima u obzir pri procjeni životnog vijeka je njegova starost te prilagođenost novim Wi-Fi standardima (koje koriste vaši uređaji). Nema nikakvog smisla kupovati najnovije i najskuplje laptope s Wi-Fi 6E tehnologijom ako je vaš router ostao na Wi-Fi 5 standardu. Laptop u tom slučaju jednostavno neće dobiti dovoljne Wi-Fi brzine koje je sposoban koristiti.
Treba također navesti da starost routera u pravilu znači prašinu i prljavštinu. Možete imati savršeno čistu kuću ili ured, no tijekom godina prašina i prljavština naći će svoj put unutar routera te postupno uzrokovati pad u njegovim performansama. Za razliku od drugog računalnog hardvera, Wi-Fi router se ne može samo prebrisati kako bi bolje radio i prilično je osjetljiv na nečistoću.
Kada bi trebalo nadograditi svoj router?
Postoji nekoliko jasnih znakova da bi trebali nadograditi svoj router, a uz njih u razmatranje o promjeni routera treba uzeti u obzir i prethodno spomenute elemente koji utječu na njegovu trajnost.
Router bi trebalo nadograditi u sljedećim situacijama:
- Imate isti router 10 ili više godina i najvjerojatnije više ne koristite najnovije Wi-Fi standarde što izravno utječe na Wi-Fi brzinu i sigurnost.
- Počeli ste primjećivati konstantno smanjenje Wi-Fi brzina, probleme s povezivosti te druge poteškoće vezane uz router.
- Primijetili ste da resetiranje routera samo privremeno rješava probleme umjesto da ih dugoročno riješi.
- Primijetili ste da je vaš router jako zagrijan kad ga dodirnete. Routeri se mogu dosta zagrijati kad rade pod većim opterećenjem, no trebali bi smanjiti radnu temperaturu nakon nekog vremena kad prestane korištenje mreža. Ako je router stalno vruć, vrijeme je da ga se zamijeni.
- Vaš router više ne dobiva firmware ažuriranja što znači da je razdoblje tehničke podrške za njega završilo te su mu uskraćeni daljnji popravci bugova, sigurnosne zakrpe itd.
Postoji još jedna situacija kada možete razmatrati nadogradnju svog routera i ona nije usko vezana uz njegovu starost ili ostale navedene stavke. Radi se o zamjeni routera koji vam je dao vaš pružatelj internet usluga. Prebacivanje na osobni router koji ste kupili u trgovini ima svoje prednosti te pruža veću kontrolu nad routerovim radom pa oni koji žele biti samostalniji u toj domeni mogu se odlučiti na ovu promjenu.
Treba li nadograditi router kad izađu novi Wi-Fi standardi?
Odmah možemo reći da je odgovor ne. Barem ne odmah, a za to postoji nekoliko razloga.
Prvi je da s dolaskom novog Wi-Fi standarda treba vremena da se započne proizvodnja routera te drugih uređaja koji su kompatibilni s novim Wi-Fi standardom. To je proces koji ipak duže traje. Na primjer, Wi-Fi 6E standard je pokrenut u 2020. godini, no tek ga je u 2022. većina proizvođača (routeri i ostali hardver) počela koristiti. Kad se pokrene Wi-Fi 7 standard (očekuje se tijekom ove godine), trebat će makar cijela godina da uređaji započnu s njegovim korištenjem, a vjerojatno i više da se takvi uređaji u većim količinama plasiraju na tržište.
5 razloga za nadogradnju svog starog routera
Unatoč svemu što smo ranije naveli kao savjete, zamjena starog routera s novim koji koristi najnovije Wi-Fi standarde uvijek može biti dobar razlog za nadogradnju. Stvar je u tome da ne morate to odmah odrađivati, no stari i dotrajali router morao bi biti dobar povod da razmislite o promjeni.
Na primjer, ako vaš router ima mogućnost korištenja Wi-Fi 5 standarda (802.11ac) i želite kupiti neki novi uređaj poput laptopa, nadogradnja na router koji koristi Wi-Fi 6E standard (802.11ax-2021) nije toliko loša ideja.
Pet razloga za nadogradnju svog starog routera navodimo u nastavku.
- Izvedba mreže – Novi router bi trebao pružiti ukupno bolju izvedbu mreže. Ne radi se samo o potencijalnoj upotrebi novog Wi-Fi standarda, već će sav hardverski dio kod routera dobiti nadogradnje i pružiti bolji i stabilniji Wi-Fi, brže procesuirati podatke, bolje upravljati s više spojenih uređaja itd.
- Sigurnost – Novi routeri u pravilu dolaze s nadograđenim sigurnosnim značajkama i boljim alatima za upravljanje mrežom. Ako je vaš trenutni router zastario u tim područjima, nadogradnja na novi router će pružiti bolju izvedbu i brojne prednosti u polju sigurnosti. Na primjer, novi router će vjerojatno imati podršku za WPA3, najnoviji Wi-Fi sigurnosni standard.
- Pouzdanost – Novi routeri su često još pouzdaniji i manje skloni poteškoćama kao što su nasumična isključivanja s mreže ili učestala potreba za resetiranjem routera kako bi se oporavila mreža. Kada vaš stari Wi-Fi router pokazuje probleme s održavanjem stabilne veze, kupnja novog uređaja će izgledati kao da ste zakoračili u budućnost.
- Kompatibilnost – Vaš stari router možda nema dovoljno dobre performanse da se nosi s gigabitima Etherneta, što će znatno ograničiti Wi-Fi brzine. Kod novijih routera ovo ne predstavlja nikakav problem.
- Zalog za budućnost – Kao što smo već rekli, Wi-Fi standardima treba nešto vremena da stupe na tržište i da postanu sastavnim dijelom drugih uređaja. S nadogradnjom na novi Wi-Fi router jednostavno ćete uloviti korak s tehnologijom i pripremiti se za promjene koje možete očekivati u bližoj budućnosti.
Piše: Ervin Mičetić
pcchip.hr