Spajanje Eutelsata i operatora sazviježđa OneWeb koštalo je britanske poreske obveznike oko 200 miliona funti (230,9 miliona eura) gubitaka.
Neočekivana odluka da se OneWeb spasi od bankrota podstaknuta je, barem delimično, strahovima da bi Kina mogla da stekne kontrolu nad posrnulim poslovanjem. Dominik Kamings, ključni savetnik sada osramoćenog bivšeg premijera Borisa Džonsona u to vreme, odigrao je ulogu u iznenadnom spasavanju.
U 2020. godini vlada Velike Britanije uložila je oko 400 miliona funti u OneWeb (a sličan iznos uložio je i indijski Bharti). Od kada je investicija napravljena Eutelsat-ova cena akcija je opala i sada znači da vrednost kombinovanog Eutlesat + OneWeb poslovanja vredi manje od polovine te početne investicije. Analitičari smatraju da je ulog sada vredan oko 195 miliona funti.
Nedavno je Fitch Ratings snizio Eutelsatov dug, dok su neke investicione banke i same snizile svoje mišljenje o izgledima za poslovanje. Analitičari Fiča snizili su rejting Eutelsata, upozoravajući da se kompanija sada suočava sa “značajno povećanim performansama i rizicima od slobodnog novčanog toka” nakon spajanja.
Britanski udio u Eutelsat+OneWebu iznosi 11 posto i daje britanskoj vladi mjesto u upravnom odboru Eutelsata.
Mnogi posmatrači upoređuju OneWeb sa Starlink širokopojasnom satelitskom uslugom Elona Muska. Ova dva preduzeća ne mogu biti različitija. Osim što oba preduzeća koriste satelite, Muskovi ciljevi ciljaju potrošače širom svijeta, kao i preduzeća, avione i kruzere. OneWeb cilja poslovne i poslovne korisnike, kao i škole i druge centre većih razmjera za korištenje podataka, ali nema planove za bilo kakvu uslugu direktnog potrošača.
Tržišna kapitalizacija Eutelsata sada je manja od dvije milijarde eura, dok je Muskov Starlink dobio vrijednost od oko 180 milijardi dolara.