Konoz, inicijativa pod Centrom za vladinu komunikaciju Ministarstva medija Saudijske Arabije, objavila je Horizon , dokumentarac koji se bavi raznolikim biodiverzitetom i prirodnim resursima Saudijske Arabije. Proizveden u saradnji sa Nacionalnim centrom za divlje životinje, dokumentarac je sada dostupan za streaming na Netflixu.
Kao najnoviji projekat Konoz Inicijative, Horizon ima za cilj podizanje globalne svijesti o bogatstvu vrsta, biodiverzitetu i prepoznatljivim geografskim područjima Saudijske Arabije. Film baca svjetlo na vodeće napore Kraljevine u zaštiti divljih životinja, očuvanju rijetkih vrsta i predstavljanju raznih bogatih resursa. Gledaoci će se počastiti zadivljujućim prikazima slikovitih pejzaža Saudijske Arabije, raznolikog biljnog i životinjskog svijeta i bogatstva njenih zemalja.
Komentarišući objavu, ministar medija Salman bin Yousef Al-Dosari rekao je: “ Horizont je novi dokumentarac dizajniran da prikaže i upozna svijet s tajnama i bogatstvom divljeg svijeta Saudijske Arabije.”
Film vodi gledaoce na vizuelno putovanje kroz raznolike terene Kraljevstva, od ravnica i planina do dolina i ogromnih mora. Uvodi različite životinjske populacije, uključujući dugong, delfine, arapske leoparde, jelene i vrste oriksa. Dokumentarac nudi uvid u jedinstvenu biodiverzitet Kraljevine, regije i različite klime, gdje preko 10.000 vrsta koegzistira kroz jedinstvene adaptacije kako bi uspjele u svom specifičnom okruženju.
Kroz Horizon , gledaoci kreću na vizuelno putovanje kroz pet elemenata: morski ekosistemi, planine, pustinje, ljudi i priroda, i pogled u budućnost kako bi istražili izglede za ekološko bogatstvo Kraljevstva.
Mohammed Qurban, izvršni direktor Nacionalnog centra za divlje životinje, istakao je značaj ovog zajedničkog projekta, ističući njegovu dokumentaciju različitih životinjskih vrsta širom Kraljevine. On je naveo: „Ovaj dokumentarac odražava marljive napore Saudijske Arabije ka obnavljanju kopnenih i morskih ekosistema, podržavanju biodiverziteta, širenju zaštićenih područja, kao i njegovanju ugroženih vrsta u kontroliranim sredinama i ponovnom uvođenju u njihova prirodna staništa. To bi poboljšalo ekološku ravnotežu i postiglo održivost.”