Samsung je i ove godine na tržište izbacio nasljednike prošlogodišnjih serija Galaxy pametnih telefona srednjeg razreda, odnosno Samsung Galaxy A35 i njegovog, barem na prvi pogled snažnijeg i boljeg brata, Samsung Galaxy A55.
No kada se pogledaju mogućnosti i specifikacije ova dva pametna telefona, može se vidjeti da A3x i A5x serije nikada nisu bile ovako blizu. Koji uređaj je isplativiji za kupovinu? Iako broj tako sugerira, je li zaista Galaxy A55 toliko iznad A35? Odgovore na ova pitanja pokušat ćemo dati u nastavku članka, uspoređujući specifikacije oba uređaja.
Galaxy A35 vs Galaxy A55: Dizajn i zaslon
Samsung je dosta zakomplicirao stvari ove godine i to je nešto što se na polju pametnih telefona srednjeg razreda vidi već kod analiziranja izgleda i dizajna. I Galaxy A35 i Galaxy A55 izgledaju dosta slično, odnosno oba uređaja jako podsjećaju na pametne telefone iz vodeće serije, Galaxy S24, čak možda i više ove godine nego što je to bio slučaj proteklih godina. Galaxy A35 je jedva osjetno duži i širi, ali identično tanak (8,2 mm) i četiri grama lakši od A55. Zašto postoji tolika razlika u masi između ova dva modela, iako oba imaju certifikat IP67 i oba dolaze s vrlo dobrim 6.6-inčnim Super AMOLED zaslonima?
Vjerojatno je to zbog okvira, budući da Galaxy A55 prvi put koristi metalni okvir, dok se A35 i dalje drži polikarbonata. Oba uređaja dolaze sa staklenom pozadinom, iako Samsung spominje samo Gorilla Glass Victus+ na A55. Što se dizajna tiče, prepoznatljivost obilježja nije se promijenila ni što se tiče izgleda i smještaja modula kamera: i dalje imamo tri leće kamere, koje su poredane jedna ispod druge. Oba uređaja također su dostupna u četiri boje: Awesome Iceblue, Navy, Lilac i Lemon, pri čemu Lilac i Lemon očito nude prilično zanimljive prijelaze boja.
No možda najveće iznenađenje odnosi se na zaslon ili bolje rečeno, na zaslone. Samsungov Super AMOLED paneli imaju Full HD+ rezoluciju od 1.080 x 2.340 i nude brzinu osvježavanja od 120 Hz s maksimalnom svjetlinom od 1.000 nita. Da stvar bude bolja, zasloni na oba uređaja dolaze s istom rezolucijom i istom dijagonalom, od 6.6 inča. S obzirom na to da je Galaxy A35 nešto cjenovno pristupačniji, ako vam je zaslon jedan od najvažnijih segmenata pametnog telefona i ako želite nešto uštedjeti, Galaxy A35 ovdje takoreći odnosi pobjedu.
Pobjednik: Galaxy A35
Galaxy A35 vs Galaxy A55: Performanse i mogućnosti spojivosti
Što se tiče sustava na čipu, koji se nalaze na ova dva modela pametnih telefona, postoje osjetnije razlike. Na primjer na Galaxyju A35 nalazimo SoC Exynos 1380. Radi se o istom onom sustavu na čipu koji se nalazi na Galaxyju A54, što znači da je Galaxy A35 dobio nadogradnju, ali manjeg opsega. S druge strane, A55 je opremljen novim Exynosom 1480, koji bi trebao značajno podići performanse, posebice u grafičkom smislu, što znači da je ovogodišnji A5x model dobio značajne nadogradnje u odnosu na ono što nudi lanjski A54.
Dok opća upotreba, koja se ogleda kroz korištenje aplikacija kao što su društvene mreže i aplikacije za pregledavanje video-sadržaja neće pokazati mnoštvo razlika između A55 i A35, kao što nije pokazala ni između njihovih prethodnika, ono što je najvažniji čimbenik odluke jest igraći segment i to je nešto po čemu se Galaxy A55 ističe.
Naime, zahvaljujući novom sustavu na čipu, Galaxy A55 postiže i do 40% bolje mogućnosti izvedbe u odnosu na lanjski Galaxy A54, a samim time i u odnosu na A35, budući da i A35 i A54 koriste iste sustave na čipu. Ovo naravno uvelike utječe na sveukupnu bolju izvedbu, ali i na bolju kvalitetu slike te potencijalno bolji vijek trajanja baterije, pogotovo ako se korisnik odluči za igranje igara na nižim grafičkim postavkama.
I Galaxy A35 i A55 mogu bez problema pokretati najnovije igre, ali A55 je bolje opremljen za fluidno pokretanje igara na visokim detaljima, budući da koristi znatno bržu Radeon GPU jezgru. Ako vam igre nisu bitne, kao što je spomenuto, performanse oba telefona bit će podjednake, s jednako glatkim animacijama i prijelazima u pregledavanju, sličnim vremenima otvaranja aplikacija i gotovo neprimjetnom prednošću Galaxy A55 pri primjeni grafičkih efekata.
Još jedan pogled na hardver otkriva mogućnosti memorije: oba modela nude nam izbor između 128 i 256 GB memorije proširive putem microSD kartice, pri čemu je mala memorijska varijanta Galaxy A35 opremljena sa 6 GB RAM, dok Galaxy A55 dolazi s 8 GB RAM. Ne vidimo puno toga to se ističe u pogledu povezivosti: oba nude Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3 i, naravno, NFC. Jedina razlika između A35 i A55 je podrška za eSIM, koju nudi samo Galaxy A55.
Pobjednik: Galaxy A55
Galaxy A35 vs Galaxy A55: Kamere
Ako ćemo gledati samo brojeve, vidimo da i Galaxy A55 i Galaxy A35 dolaze sa sličnim glavnim kamerama od 50 MP s optičkom stabilizacijom slike i otvorom blende f/1.8. Ova kamera donosi svojevrsno poboljšanje u odnosu na Galaxy A34, jer donosi povećanje broja megapiksela, to jest u ovom slučaju sa 48 na 50.
Ostatak asortimana, koji se odnosi na 12-megapikselnu ultra-širokokutnu kameru koja se nalazi na A55, 8-megapikselnu ultra-širokokutnu kameru koja se nalazi na A35 i 5-megapikselnim makro kamerama, koje se nalaze na oba modela u stvari ne donose nikakve značajne, ako ikakve promjene i nadogradnje u odnosu na lanjske modele. Na prednjoj strani također sve ostaje isto, što znači da imamo selfie kamere od 32 MP na Galaxy A55 i 12-megapikselnu selfie kameru na Galaxy A35 modelu.
Galaxy A55 model dolazi s još jednom prednošću, koja nije prisutna kod Galaxy A35 modela. Odnosi se na podržanu obradu fotografija putem umjetne inteligencije ili ”ISP, kao i poboljšanu funkciju “Nightography”. Ako ćemo suditi samo prema brojevima, jasno je da Galaxy A55 odnosi pobjedu u ovom segmentu.
Pobjednik: Galaxy A55
Galaxy A35 vs Galaxy A55: Softverske mogućnosti i baterija
Oba modela dolaze sa Androidom 14 i One UI 6 korisničkim sučeljem. Što se tiče ažuriranja, pametni telefoni srednjeg razreda još uvijek ne mogu pratiti sedam godina mogućnosti ažuriranja, kao što je slučaj sa ”premium” serijom Galaxy S24. No, s obzirom na pet godina sigurnosnih zakrpa i četiri godine velikih ažuriranja korisničkog sučelja za Android operativni sustav i One UI, ne može se reći da se ovdje može za nečime žaliti.
Što se tiče baterije, vijeka trajanja i mogućnosti punjenja može se reći da ovdje nema ničeg novog. Samsung je za oba modela upotrijebio bateriju od 5.000 mAh, uz mogućnosti brzog (kao za današnje standarde ovo baš i nije tako brzo) punjenja do 25 W.
Pobjednik: neriješeno
Galaxy A35 vs Galaxy A55: Cijena
Što se cijene tiče, u hrvatskim trgovinama Galaxy A35 dostupan je po cijeni od 379 eura, dok je Galaxy A55 dostupan po cijeni od 480 eura. Viša cijena opravdana je novijim sustavom na čipu, kao i dodatnim mogućnostima kamera. No isplati li se za tek nešto bolji uređaj izdvojiti 100 eura više? Odgovor na ovo pitanje ovisit će od korisnika do korisnika.
Pobjednik: neriješeno
Piše: Alan Milić
pcchip.hr